Wędkarski Kalendarz Brań Ryb - Styczeń 2021 Rok

2021-01-01
Wędkarski Kalendarz Brań Ryb - Styczeń 2021 Rok

Wędkarski kalendarz brań ryb styczeń 2021

Wędkarze dzielą się na tych, którzy wierzą, że kalendarz brań może mieć wpływ na ich wyniki nad rzeką czy jeziorem. Druga kategoria miłośników wędkarstwa to ta, która na kalendarzyk brań ryb w ogóle nie zwraca uwagi i jeździ nad wodę w ogóle nie biorąc pod uwagę np. faz księżyca. Liczy się dla nich bardziej bieżąca sytuacja pogodowa na którą wpływa np. ciśnienie powietrza, temperatura wody i powietrza, stan wody, jej przejrzystość, a nie "jakiś tam" kalendarz brań.

Nie zmienia to faktu, że wybierając się z wędką nad danu zbiornik wielu wędkarzy zastanawia się, czy dziś brania będą dobre, słabe, a może w ogóle brań ryb nie będzie. I dlatego właśnie sięga wówczas po kalendarz brań. Nie chcemy Was przekonywać, że w ogóle kalendarz brań ryb warto stosować. Tym bardziej, że przewidywalność brań budzi wiele kontrowersji u miłośników wędkarstwa. Natomiast wybierając się nad wodę warto wziąć pod uwagę różne czynniki, także i ten, który ma bezpośredni związek z fazami księżyca.

Dlatego publikujemy dla Was nasz kalendarz brań ryb 2021, który może być dla Was dodatkowym wsparciem i pomocą, kiedy będziecie wybierać się nad Wasze łowisko. Jadąc nad daną wodę warto sprawdzić, czy brania opisane w naszej sekcji styczeń 2021 kalendarz brań ryb sprawdziły się, czy może w ogóle nie. Jakie są nasze prognozy brań na najbliższy miesiąc? Oto one.

Wedkarski Kalendarz Bran 2021 Fazy Ksiezyca Styczen

Jakie ryby można łowić w styczniu?

Zacznijmy jednak od tego połów jakich gatunków ryb jest dozwolony w pierwszym miesiącu 2021 roku tj. w styczniu.

Amur

Brak okresu ochronnego przez cały rok, ryba ta nie jest objęta również wymiarem ochronnym (natomiast wymiar ten może być ustalany indywidualnie na danym łowisku)

Boleń

Okres ochronny dla bolenia, który został opisany w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR), wynosił od 1 stycznia do 30 kwietnia. Natomiast od kilku lat lokalne okręgi PZW dopuszczają możliwość łowienia tego gatunku drapieżnika. Wymiar ochronny tego gatunku to 40 cm.

Czy Bolenia Mozna Lowic w Styczniu Wedkarski Kalendarz Bran 2021

Certa

Generalnie w większości wód w Polsce w styczniu trwa zakaz połowu tego gatunku. Nie dotyczy to jednak Wisły pomiędzy zaporą we Włocławku, a ujściem tej rzeki do morza. Wymiar ochronny Certy to 40 cm.

Głowacica

Według rozporządzenia pierwszy miesąc roku jest tym, w którym nadal nie ma zakazu połowu tego gatunku, a wymiar ochronny Głowatki, to 70 cm. Osobniki tego gatunku mniejsze niż podana długość należy bezwzględnie wypuszczać.

Glowacica Wedkarski Kalendarz Bran 2021 Okres Ochronny Wymiar

Jaź

Brak okresu ochronnego przez cały rok, a wymiar ochronny tego gatunku to 25 cm.

Jelec

Raczej mało kto nastawia się na połów jelca i raczej jest on przyłowem przy polowaniu na inne gatunki, natomiast w styczniu można ją łowić, a wymiar ochronny wynosi 15 cm

Karaś

Nie jest objęty okresem ochronym co do poławiania go w styczniu, a także co do wymiaru ochronnego.

Karp

Również i ten gatunek nie posiada wymiaru ochronnego, chociaż na niektórych łowiskach wymiar i okres ochronny może być różny w zależności od obowiązujących na danym zbiorniku przepisów.

Wedkarski Kalenarz Bran 2021 Klen Styczen

Kleń

Na zimowe klenie wybiera się niewielu spinningistów. A szkoda, bo ryba ta w styczniu bardzo często żeruje znakomicie, ale złowienie jej wymaga zastosowania innej techniki niż np. w marcu czy kwietniu. Wymiar ochronny klenia to 25 cm.

Leszcz

Ten gatunek, podobnie jak karp nie jest objęty ani wymiarem, ani okresem ochronnym. Można go łowić przez cały rok. Co więcej ryba ta na początku roku często stanowi przyłów podczas łowienia okoni. Popularna przynęta spinningowa na zimowe leszcze, to żółta guma, a zwłaszcza w rodzaju twister.

Lin

Ryba ta nie jest objęta wymiarem ochronnym i co ciekawe, w pierwszych miesiącach roku tj. lin podobnie jak leszcze stanowi przyłów podczas łowienia na spinning. Wielu wędkarzy chwali się, że zimowe brania linów na spinning, nie należą do rzadkości. Wymiar ochronny lina to 25 centymetrów.

Lipień

W styczniu wielu wędkarzy łowi tą rybę stosując metodę muchową. Bardzo często gatunek ten jest poławiany wraz z objętym w styczniu ochroną pstrągiem potokowym. Wymiar ochronny tego gatunku to 30 cm.

Wedkarski Kalendarzyk Bran 2021 Okon Brania

Okoń

Drapieżnik ten z powodzeniem łowiony jest cały rok. Wymiar ochronny okonia nie obowiązuje, chociaż lokalnie, na niektórych łowiskach jest wprowadzany.

Płoć

Podobnie jak okoń, jest poławiana cały rok, a okres ochronny również jej nie dotyczy.

Pstrag Potokowy Okres Ochronny Wedkarski Kalendarz Bran Styczen 2021

Pstrąg potokowy

Jak pokazuje kalendarz 2021, początek roku to czas, w którym w pewnej części Polski nadal trwa zakaz jego łowienia. Dotyczy to trzech rzek tj.:

a) Wisły - od jej źródeł do ujścia rzeki San

b) San - na całym jej odcinku i dopływach tejże rzeki

c) Odra - od granicy z Czechami, do ujścia rzeki Bystrzyca i na samej rzece Bystrzyca i jej dopływach.

W wyżej wymienionych wodach wymiar ochronny pstrąga to 25 cm. W pozostałych wodach w styczniu pstrągi łowić już można, z tym, że należy pamiętać o innym niż w ww. rzekach wymiarze ochronnym, który wynosi 30 centymetry.

Pstrag Teczowy Wedkarski Kalendarz Bran 2021 Styczen Najlepsze Lowiska

Pstrąg tęczowy

Ryba ta nie jest objęta okresem ochronnym, natomiast wymiar ochronny jest indywidualnie ustalany przez dzierżawców / właścicieli danego łowiska (ryba ta najczęściej poławiana jest w stawach hodowlanych, których właściciele lokalnie ustalają wymiar ochronny, albo jego brak, który obowiązuje na danej wodzie)

Sandacz

Zasadniczo w styczniu sandaczy łowić nie wolno, jednak wyjątek stanowi rzeka Odra na odcinku od ujścia rzeki Myśla, do Mostu Długiego w Szczecinie, która to woda należy do dzierżawcy tj. Spółdzielnia Rybacka Regalica z siedzibą w Gryfinie. Na tym odcinku Odry sandacza w styczniu łowić można, a jednym z najlepszych łowisk sandacza w tym okresie są tzw. szczecińskie bulwary, które masowo oblegane są przez wędkarzy, którzy specjalnie w tym celu przyjeżdżają do Szczecina z nawet bardzo odległych miejsc Polski.

Czy Sandacza Mozna Lowic w Styczniu Okres Ochronny Wymiar Sandacz Regalica Szczecin Styczen Pozowolenie Kalendarzy Bran

Sieja / Sielawa

Są to mało popularne gatunki, które generalnie nie są specjalnie łowione na wędkę. Sieja stanowi cel wypraw podlodowych (a lodu w Polsce od wielu lat ciężko uświadczyć). Sielawa nie jest w ogóle poławiana na wędkę. Nie zmienia to faktu, że gatunku te w styczniu mogą być poławiane. Wymiar ochronny siei, to 35 cm.

Tołpyta

Gatunek tej ryby nie jest objęty ani wymiarem, ani okresem ochronnym.

Troć wędrowna

Zgodnie z rozporządzeniem zapisanym w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb zakaz połowu troci w styczniu obowiązuje w Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia do Morza Bałtyckiego. W pozostałych wodach sezon trociowy zaczyna się 1 stycznia, a okres ochronny tego gatunku, to 35 cm.

Wedkarski Kalendarz Bran 2021 Troc Wedrowna Ina Rega Parseta

Węgorz

Wymiar ochronny zgodnie z RAPR wynosi 40 cm, natomiast w styczniu nie ma zakazu połowu tej ryby.

Wzdręga

Wymiar ochronny Krasnopióry wynosi 15 cm, natomiast gatunek ten nie jest objęty ochroną czasową.

Jakich gatunków ryb nie można łowić w styczniu?

Jak widzicie początek roku to doskonały czas, w którym można wybrać się na ryby i z powodzeniem zapolować na wiele gatunków. W dodatku, jeśli nie ma mrozów, a nawet jeśli są, to wędkując możemy wygrzać się w promieniach styczniowego słońca. Oczywiście nie jest to miesiąc, w którym wiele z ww. gatunków będziemy w stanie złowić na wędkę, bo po prostu w ogóle nie żerują. Nie zmienia to faktu, że nie ma zakazu ich łowić.

Jakie ryby są w styczniu objęte ochroną?

Są to np. sum, troć jeziorowa, nie możemy łowić szczupaka czy świnki, a także na większości polskich wód zakazem jest objęty również sandacz. Jak widać większość ryb nie jest objęta zakazem połowu. Warto więc wybrać się nad wodę i zapolować na którąś z ryb. Być może nasz wędkarski kalendarz brań pomoże w złowieniu wymarzonej zdobyczy. Jak brania ryb wyglądają na styczeń 2021?

Grupa Wedkarska Grube Branie Facebook

Styczeń 2021 Kalendarz brania ryb

Jeśli chodzi o kalendarz brań na styczeń 2021 roku, to podzieliliśmy go na trzy kategorie tj. brania bardzo dobre, brania dobre i brania słabe.

Brań ryb kalendarz styczeń - brania bardzo dobre. Według naszego kalendarz brań będą to następujące dni: 1, 4, 9, 11, 16, 20, 21, 22, 24, 27, 28, 29 i 31 stycznia.

2021 kalendarz brań, które można określić jako dobre, to dni: 2, 3, 5, 6, , 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 25, 26 i 30 styczeń.

Brania ryb, które nasz kalendarz brań określa jako dni słabe, to: 7, 8, 10 i 23 stycznia.

Kalendarzyk Bran Ryb Kalendarz Wedkarski 2021 Styczen

Wędkarski Kalendarz Brań Ryb 2021 Styczeń

Reasumując, jak pokazuje nasz kalendarz brań w styczniu warunki łowienia zapowiadają się bardzo dobrze. Synoptycy w długookresowej prognozie pogody przewidują, że na znacznej części naszego kraju warunki do wypadu nad wodę będą dobre. Większość zbiorników nie będzie porywać pokrywa lodu (chociaż pasjonatów wędkarstwa podlodowego może to akurat zmartwić). Mrozów raczej też nie ma się co spodziewać, dlatego też trzeba liczyć na dobre brania ryb. Przynajmniej tak to wygląda w naszym kalendarzu :)

A jeśli na Waszej ścianie nie wisi jeszcze żaden kalendarz na 2021 rok, w dodatku kalendarz wędkarski, a do tego który zawiera kalendarz brań, to zobacz Kalendarz Wędkarski Red Pike, który możesz otrzymać od nas w prezencie robiąc zakupy w naszym wędkarskim sklepie internetowym. Wartość 2021 kalendarz brań to 39,90zł.

Kalendarz Bran Wedkarski 2021 Styczen

 

Życzymy Wam więc samych grubych brań i przypominamy o tym, że w naszej zabawie na www.grubebranie.pl można już zgłaszać swoje najnowsze zdobycze, które zgodnie z obwiązującymi zasadami zapisanymi w RAPR łowimy w tym miesiącu.

Nasz portal na kolejne miesiące przewidział podobne publikacje kolejnych kalendarz brań. Zostaw więc swój komentarz, czy nasze przewidywania sprawdziły się i czy nasz kalendarzyk brań ryb był dla Ciebie przydatny. Śledź nasze najnowsze wpisy.

Połamania Kija od Red Pike

Autor: Sklep Wędkarski Online Red Pike

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Informacje o przechowywaniu danych zgodnie z RODO znajdziesz w naszej polityce prywatności
Zamknij
pixel