Wakacje z wędką nad morzem? A czemu by nie?

2020-07-02
Wakacje z wędką nad morzem? A czemu by nie?

Czy warto zabrać ze sobą wędkę, jadąc na urlop, wakacje lub wczasy nad morzem? Naszym zdaniem jak najbardziej! Nad Bałtyk zjadą w tym roku prawdziwe tłumy. Jak co roku zresztą! Tyle, że tym razem wybierze się nad Morze Bałtyckie również sporo tych z naszych rodaków, którzy do tej pory wybierali zagraniczne destynacje urlopowe.

Plany wielu z nas pokrzyżował COVID-19, dlatego chętniej niż do tej pory zerkamy w stronę polskiego wybrzeża i wakacji nad nim. Co można robić nad Bałtykiem oprócz plażowania, jeżdżenia na rowerze, chodzenia na lody i gofry, a także oglądania widoku zachodzącego słońca?

Można na przykład wybrać się na ryby! Tak jak my zresztą. Zobacz naszą relację z okolic Kołobrzegu, Rewala, Pogorzelicy i Niechorza, gdzie udało się nam pospinningować i nawet coś złowiliśmy! Wędkowaliśmy na przepięknej rzece Rega, na jeziorze Liwia Łuża, a także na okolicznych kanałach, w których czają się ładne szczupaki i okonie. Podobno częstym przyłowem jest troć, która na ciepłe miesiące nierzadko pozostaje w dolnym odcinku rzeki i nie wchodzi do morza.

Zdradzimy też, gdzie można nad morzem zjeść najlepszą rybkę ze smażalni :)

 Przynęty Na Okonia Garbusy Najlepsze Sklep Wędkarski Kołobrzeg Trzebiatów Online Internet Szybka Dostawa Rewal Pogorzelica Kamień Pomorski

 

Gdzie wędkować nad morzem Bałtyckim?

Jeśli wybierasz się na urlop nad polskie morze i zastanawiasz się, czy warto wybrać się na ryby i gdzie można tam wędkować, a szczególnie spinningować, to ten artykuł być może pomoże Ci podjąć decyzję. Właściwą decyzję! :) A jest nią oczywiście wzięcie na wakacje sprzętu wędkarskiego ze sobą. 

Pomorze Zachodnie, okolice Trójmiasta, Koszalina czy Słupska, obfitują w różnorodną możliwość łowienia ryb w wielu rzekach i rzeczkach, które często mają ujście bezpośrednio do morza. Jak choćby rzeka Rega, nad którą wybraliśmy się w pierwszej kolejności naszego pobytu nad Bałtykiem. 

Wyobraź sobie więc taką sytuację. Wstajesz o 5 rano, o szóstej jesteś nad wodą. Po trzech godzinach wracasz do rodziny, jecie wspólnie śniadanie i idziecie na plażę. Ty jesteś zadowolony i rodzina także. Nie lubisz wstawać rano? To jednego dnia wyślesz rodzinę na gorfy i lody, a sam na 2-3 godzinki wyskoczysz pobiczować aż do zmroku. Zdążysz jeszcze wrócić na romantyczny zachód słońca z żoną. Wilk syty i owca cała! Jak Ci się podoba takie rozwiązanie? 

Rega Trocie Wakacje Spływ Kajakowy Gdzie Trasa Ceny Wędkowanie Opłaty PZW Ile Sklep Trzebiatow Gryfice Wedkarski Kolobrzeg Niechorze Dziwnow

Wędkowanie w Redze

Nasz pobyt nad Bałtykiem spędziliśmy w Pogorzelicy, gdzie znaleźliśmy bardzo fajne domki nad morzem, w których my i nasi znajomi (łącznie 5 rodzin) gościliśmy tydzień (KLIKNIJ). Zaletą tego miejsca była nie tylko kameralność, cisza i bliskość morza (5 minut piechotą), ale również atrakcyjna cena i... Bliskość atrakcyjnych miejsc do wędkowania. 

Nad Regę mieliśmy stąd dosłownie 15 minut samochodem. Miejsce, które sobie upatrzyliśmy na pierwsze łowisko znajduje się nieopodal wioski Włodarka. Po jej przejechaniu trafiamy na znak informujący, że droga jest ślepa, gdyż... Kończy się dojazdem do Regi!


Tam znajdziemy przepompownię wody, koło której znajduje się urokliwe rozlewisko. Jest ono dosyć płytkie i zarośnięte, ale dzięki hakom offsetowym udało się nam komfortowo obrzucać je różnego rodzaju gumami i spinningowymi przynętami powierzchniowymi np. TAKIMI. Obok znajduje się również płytki kanał, który (dzięki informacjom uzyskanym od miejscowych wędkarzy), jest świetnym miejscem na wiosenne i jesienne szczupaki. W lecie niestety mocno zarasta.

Odcinek koło wsi Włodarka odwiedziliśmy kilkukrotnie, gdyż prezentował się nam bardzo atrakcyjnie pod kątem wędkowania. Od razu warto dodać, że brzeg Regi jest trudny do wędkowania i koniecznie trzeba ze sobą zabrać spodniobuty, albo chociaż wodery. Dlaczego? Bo aby tam łowić należy dosłownie wejść w trzciny. Należy przy tym bardzo uważać, bo tuż za ich pasem woda robi się głeboka (1,5-2 m) i można to przepłacić kąpielą w Redze ze stratą sprzętu włącznie.

Wędka Spinningowa Westin W3 Na Troć Szczupaka Łososia Rega Parsęta Ina

Co do sprzętu spinningowego na Regę, to oprócz lekkich gum, przynęt powierzchniowych, płytko schodzących woblerów i małych wahadłówek, koniecznie warto wziąć ze sobą długi mięsisty kij, którym znad trzcin będziemy mogli dokonywać precyzyjnych i dalekich rzutów naszej przynęty. My na wyjazd zabraliśmy kilka wędek (nie wiedzieliśmy, co nas czeka na miejscu), natomiast najczęściej używaliśmy kija Westin W3 o długości 270 cm i ciężarze wyrzutu od 7 do 30 gram (ZOBACZ). Próbowaliśmy nim rzucać również blachami typowo trociowymi, dlatego rekomendujemy tą wędkę jako sprawdzoną i przetestowaną pod kątem styczniowego sezonu trociowego i łososiowego. Kij spisywał się świetnie!

Łowisko jest bardzo atrakcyjne, dlatego jeśli spędzasz wakacje nad Bałtykiem w okolicach Kołobrzegu, Rewala, Niechorza czy Pobierowa, to warto wyskoczyć tam na ryby. Do tego czekają Cię przepiękne widoki, bo rzeka Rega jest w tym miejscu bardzo urokliwa. Cisza, spokój, piękny krajobraz, a do tego perspektywa spotkania ze szczupakiem, okoniem czy trocią, wydaje się mocno kusząca dla każdego miłośnika wędkarstwa. 

Rzeka Rega Wędkowanie Latem Wakacje Gdzie Na Ryby Szczupaka Troć Okoń Przynęty Sprzęt Wędkarski Sklep Trzebiatów Gryfice Kołobrzeg Spinning

Kolejne miejsce na Redze, które naszym zdaniem jest warte wyskoczenia na wakacyjną przygodę z wędką, to ujście tejże rzeki w Mrzeżynie. Wybraliśmy się tam na koniec naszego pobytu nad morzem. Dzień jednak wybraliśmy trochę niefortunny, bo akurat tego dnia zdarzył się tam wypadek (samochód wpadł do Regi i zginął człowiek) i naszemu porannemu sobotniemu wędkowaniu towarzyszyły rozlegające się zewsząd sygnały policji, karetek i straży pożarnej. 

Na wędkowanie wybraliśmy dwa miejsca. Pierwszy (ten najbardziej znany), to okolice mostu w Mrzeżynie, gdzie rzeka jest mocno rozlana, brzegi dostępne, a miejsc do obrzucania sporo. Jest tu też dosyć głęboko, bo Deeper, który zawsze zabieramy na nieznane nam wody, aby sprawdzić np. głębokość nieznanej nam wody, pokazywał tam miejscami głębokość 5-7 metrów. Dodatkowo na ekranie rysowały się fajne doły z siedzącymi w nich rybami.

Miejscowi wędkarze, których spotkaliśmy miejscu stwierdzili, że to pewnie sandacze, których... nikt tu podobno nie łowi! Czasami są przyłowem przy poszukiwaniu szczupaków i troci, natomiast tubylcy zapewniali mnie, że sandałów jest tu naprawdę dużo. 

Mrzeżyno Rega Wędkowanie Pozwolenie Na Ryby Troć Szczupak Sandacz Łosoś Styczeń Wakacje Nad Morzem Urlop z Wędką

Drugie miejsce, które warto odwiedzić z wędką będąc w Mrzeżynie, to okolice ulicy Kasztanowej, która kończy się (podobnie jak droga we wspomnianej wyżej Włodarce) kolejną przepompownią. W jej pobliżu znaleźliśmy kilka wydeptanych przez tubylców miejsc. Natomiast i tu przydały się wodery, którymi (dosłownie) wygniataliśmy miejsce w trzcinach, aby móc zarzucić nasze wędki.

Miejsce nas bardzo urzekło z uwagi na jego kameralność, ciszę, spokój i piękne widoki. Gdyby tylko nie jeżdżące w jedna i drugą stronę karetki i policja... No ale cóż... 


Rega Najlepsze Miejscówki Troć Łosoś Sezon Szczupak Gdzie Jaki Sprzęt Przynęty Wędkowanie Na Ryby Blog Porady Wędkarzy Red Pike

Generalnie rzeka Rega jest bardzo dzika i niedostępna z brzegu dla wędkowania. Przekonaliśmy się o tym zresztą podczas spływu kajakowego, które urządziliśmy sobie podczas pobytu nad morzem. Trasa była spokojna i dostosowana do płynięcia kajakami rodziny z dziećmi. Widoki cudne, a miejscówki kusiły nas, aby obrzucać je jakimś porządnym wahadłem czy gumą. Na kajak jednak wędek nie zabraliśmy. Oczyma wyobraźni widzieliśmy jednak czające się pod zwalonymi drzewami trocie, łososie, szczupaki i sandacze. Jednak bez pływającego sprzętu (kajak / ponton) ciężko byłoby do nich dotrzeć z brzegu. 

Jeśli wiec wybierasz się nad polskie morze i chcesz urozmaicić swój pobyt rodzinnym spływem kajakowym, to polecamy ekipę z Trzebiatowa tj. Wikingowie Regi, która bardzo fajnie zaopiekowała się naszą gromadką. 

Spływ Kajakowy Regą Trzebiatów Gryfice Niechorze Pobierowo Rewal Polecana Firma Opinie Wędkowanie Sklep Wędkarski

Wędkowanie w Jeziorze Liwia Łuża w Niechorzu

Oprócz Regi warte odwiedzenia jest jezioro, które znajduje się w okolicach Rewala, Niechorza i Pogorzelicy. Nad nie jest zresztą bardzo blisko np. do Trzęsacza, Pobierowa czy Dziwnowa. Chodzi o Liwią Łużę.

Jezioro jest spore, natomiast dosyć trudno dostępne. Niedawno jednak wybudowano na nim trzy kładki, z których można wędkować. Dwie z nich udostępniono je dla wędkarzy od strony Niechorza (aby się do nich dostać trzeba przejść tory kolejki wąskotorowej, która ma nieopodal swoją stację w Pogorzelicy), a trzecia (naszym zdaniem najatrakcyjniejsza) we wsi Skalno. 

Liwia Łuża, to... płytka kałuża :) Średnia głębokość to 1 metr, a często jest jeszcze bardziej płytko. Na dnie zalega duża warstwa mułu. Miejscowi wędkarze łowią tu głównie z gruntu, a najczęstszym okazem są leszcze w okolicach 1 kg. Na spinning okoliczni wędkarze raczej nie łowią, chyba że jesienią, gdzie łowione są szczupaki, okonie i sandacze. Podobno jednak nikt się tu nie nastawia specjalnie na spiningowanie. Nie wiemy jednak, czy jest to oznaką braku wyników w łowieniu drapieżników, czy po prostu brakiem zainteresowania łowieniem drapieżników w tym jeziorze? Naszym zdaniem to pierwsze!

Liwia Łuża Pozwolenie Wędkarskie Biała Karta Czy Pzw Pogorzelica Niechorze Wakacje z Wędką Spinning Feeder Leszcz Sandacz Okoń Szczupak

Wędkowanie w Kanale w Niechorzu

Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem, był słynny kanał, który biegnie z jeziora Liwia Łuża w stronę morza. Jeśli nie jest zasypany, to podobno wchodzą w niego z morza trocie i sandacze, natomiast w tej chwili połączenia z morzem woda ta nie ma. 

Miejscowi wędkarze (było ich naprawdę sporo) łowią głównie z gruntu na spławik. Ryb jest sporo, ale są to głównie leszcze (1-2 kg) i płocie (25-35 cm). Znajdziecie ich głównie przy Hotelu Sandra. Ze spinningiem pojawiliśmy się tam jedynie my, co zresztą zostało przez tubylców skwitowane gromkim śmiechem (sic!) i informacją, że tu drapieżników na pewno nie ma. 

Mina im jednak zrzedła, gdy po kilku rzutach wyholowaliśmy około 30 cm okonia, a po chwili trochę mniejszego bo 25 cm garbuska. Byli bardzo zdziwieni i twierdzili, że to absolutny przypadek. I że nikt tu nigdy okonia z nich nie złowił. A na taką dziwną przynętę (oba okonie złowiliśmy na TO), to już w ogóle. "A właściwie co to jest?" - padały liczne pytania :)

To kolejny dowód na to, że w mniejszych miejscowościach wędkarze rzadko wychodzą poza "standard" wędkowania, nie stosują nowych metod i przyzwyczajeni do jednej (bo przecież bierze), nie eksperymentują z nowościami, czy innymi sposobami łowienia ryb. A potem mówi się, że ryb nie ma!

Kanał Niechorze Pogorzelica Rzeka Liwia Łuża Wędkowanie Wędkarstwo Na Ryby Przynęty

Czy warto zabrać ze sobą wędkę jadąc na urlop wakacje czy wczasy nad polskie morze? 

Zdecydowanie tak! Szczególnie okolice Rewala i Kołobrzegu wydają się bardzo atrakcyjne. Oprócz wyżej wymienionych jezior warto poszukać na mapie małych rzeczek, które są dopływami Regi czy Parsęty, aby na nie wybrać się w poszukiwaniu pstrągów (tym zajmiemy się za rok, bo pewnie znowu wybierzemy się w czerwcu do Pogorzelicy)

Jeśli chodzi o polecany przez nas spinningowy sprzęt wędkarski na Regę, czy na inny wakacyjny wypad nad morze, to warto zabrać ze sobą jeden uniwersalny szczupakowo - okoniowy i raczej długi kij, którym będziemy mogli rzucać znad trzcin i łatwo manewrować pomiędzy gałęziami czy wystającymi z wody krzakami. Polecane przez nas wędki w tym segmencie znajdziesz TUTAJ.

Obligatoryjnie trzeba mieć wodery, albo chociaż gumowce, bez których dostęp do Regi może być wręcz niemożliwy. Chyba, ze wybierzecie się faktycznie nad Liwią Łużę, albo na ujście rzeki w Mrzeżynie. Jeśli szukacie dzikiej rzeki, ciszy i spokoju, to jakieś wędkarskie "śpiochy" ułatwią Wam zdecydowanie wędkowanie.

Na koniec kilka słów o pozwoleniach na łowienie ryb. Rega to woda PZW Szczecin, a opłata na tydzień wędkowania, którą uiściliśmy oczywiście online* kosztowała nas 45 złotych (wg. porozumienia z PZW Wrocław, do którego należymy). Natomiast Rega poniżej mostu w Mrzeżynie, to już teren wód morskich i należy tu zaopatrzyć się w inne pozwolenie. Jezioro Liwia Łuża to obecnie woda, gdzie możemy łowić na tzw. "białą kartę". 

Wybierasz się na urlop nad morze? Zastanawiasz się, czy gdzie wyskoczyć na ryby? Szukasz urozmaicenia dla siebie i swojej rodziny? Weź wędkę i wyskocz trochę powędkować! Jest gdzie!

Pozdrawiam i miłych wakacji
Damian

Grupa Doradcza: Dołącz
Facebook: Kliknij
Instagram: Kliknij
Opinie o Red Pike na Ceneo: Zobacz
 

p.s. A najlepsza rybka ze smażalni, jest w Rewalu przy tzw. kutrach (zdjęcie tytułowe). Łatwo je znaleźć, bo na ścianie obok znajdziecie zdjęcie takiego oto pana z wędką. Rybkę polecam (zwłaszcza łososia, dorsza i turbota) + frytki i surówka. Wszystko było naprawdę dobre i świeże. Porcje ryb ogromne! Polecamy! :)

Najlepsza Smażalnia Ryb Rewal Niechorze Trzęsacz Pobierowo PogorzelicaPokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Informacje o przechowywaniu danych zgodnie z RODO znajdziesz w naszej polityce prywatności
Zamknij
pixel