Siedem najlepszych przynęt na sandacza na późną jesień.

2020-08-01
Siedem najlepszych przynęt na sandacza na późną jesień.

Jakie przynęty na sandacza są najlepsze?

Wielu wędkarzy pyta się nas, jakie są najlepsze przynęty na sandacza? Jakie z nich najlepiej sprawdzą się podczas polowania na te ryby. Jest to bardzo trudne pytanie, bo słowo "najlepsze", jest bardzo subiektywne. Odpowiedź na nie jest więc niejednoznaczna, bo łowienie sandaczy jest sprawą dosyć złożoną. Pozwoliliśmy sobie jednak zrobić nasz mały ranking najlepszych przynęt na sandacza, w którym wytypowaliśmy siedem naszym zdaniem najskuteczniejszych sandaczowych przynęt, które używamy najczęściej łowiąc te ryby. Właśnie te chcieliśmy szczególnie Wam zarekomendować w kwestii łowienia sandaczy jesienią. Dlaczego siedem? A dlaczego nie? :)

"Smoki", bo tak wielu wędkarzy właśnie tak nazywa sandacze, to ryby bardzo wybredne i czasem nie tylko sam wabik ale i sposób jego prowadzenia, czy ciężar główki może zwiększyć prawdopodobieństwo i naszą wędkarską szansę, że ją złowimy na wędkę. Jak zwiększyć prawdopodobieństwo złowienia dużego zandera? Do tego jesienią, kiedy na sandaczowym łowisku jest coraz to zimniejsza woda, co wpływa na spowolniony metabolizm ryb, a im bliżej końca roku tym można spodziewać się delikatniejszych brań mętnookich. Ale nie tylko ich, bo wszystkie ryby w tym okresie żerują słabiej, rzadziej i mniej regularnie.

Biorąc to wszystko pod uwagę w tym wpisie zdradzę Ci, które przynęty na sandacza o tej porze roku tj. jesienią mam najczęściej w swoim pudełku z przynęty na sandacza. Ciekawe jest, że co roku, jedna, dwie, a czasami trzy przynęty muszą ustąpić miejsca pojawiającym się na wędkarskim rynku nowościom. Mam takie wrażenie, że te nowe przynęty, często stają się na długo przynętą absolutnie podstawową, wypierając starsze modele gum, woblerów czy koguty ma sandacza.

Czas więc wymienić moją najlepszą siódemkę przynęt na późnojesienne sandacze, których będę używał w nadchodzącym spinningowym sezonie w 2020 roku. Warto również, abyś wypróbował je polując na inne ryby np. szczupaki, bolenie czy okonie. Wypróbuj je sam!

Kobieta z Rybą Sandaczem Szczupakiem Wędakrz

1. Gumowe przynęty spinningowe na sandacza Berkley

Moim Numerem jeden, jeśli chodzi o wrześniowe czy październikowe łowienie sandaczy, są gumy Grass Pig, Flex Cutt oraz Hollow Belly firmy Berkley. Przy czym w poprzednich latach, kiedy szukałem sandacza w Odrze, Warcie czy zaporówkach typu SiemianówkaMietków lub Turawa w moim pudełku dominowała pierwsza z wymienionych przynęty na sandacz, czyli Berkley Grass Pig. Jest to największa guma z prezentowanej tu oferty przynęty na sandacza i chyba najbardziej uniwersalna. Jak będzie w tym roku? Czy znowu złowimy na nią wiele sandaczy, jak w minionych sezonach spinningowych? Wszystko zależy od tego, jak będą żerować te ryby.

Moi znajomi, z którymi jeżdżę ze mną na ryby ochrzcili tą gumę dosyć pieszczotliwie tj. „parówką”, a są to wędkarze którzy dużo czasu spędzają nad wodą, poszukując dużych sandaczy. Skoro więc już przynęta zasłużyła na swoją „ksywę” to musi być naprawdę dobra, a jej skuteczność nie jest dziełem przypadku. Za co lubią ją wędkarze? Dlaczego tak często pojawia się na końcu wędki przyczepiona agrafką do plecionki? Jest to po prostu dobry guma, która szukając ze spinning zestaw w ręku grubych mętnookich często okazuje się super skuteczna.

Sklep Wedkarski Wroclaw Spinning Online Red Pike

Ja natomiast lubię i cenię ją za to, że zależnie od długości haka, można jej nadać różną pracę, która prowokuje do ataku duże sandacze. A jeśli zajdzie taka konieczność, to można wziąć do ręki nóż wędkarski i za jego pomocą skrócić ją do pożądanego danego dnia przez sandacze rozmiaru. Tak! Dobrze przeczytałeś. Jest to guma, którą czasami skracam i zakładam na główka jigowa na krótszym haku. Jeśli jednak łowię na nią w "oryginalnym" rozmiarze, to bardzo często przy łowieniu sandaczy stosuję dozbrojkę, która zwiększa szansę zacięcia dużej drapieżnej ryby.

Generalnie moim zdaniem należy dozbrojkę stosować zawsze, gdy sandacze biorą delikatnie lub chimerycznie. Dodatkowo przynęta gumowa Berkley świetnie pracuje podczas różnych wędkarskich technik prowadzenia. Dzięki temu bez zmiany przynęty można szybko sprawdzić czy lepiej danego dnia łowić sandacze agresywniej, wolniej czy może na tzw. wleczonego. Do wyboru! Do koloru!

Najszybszy Sklep Wędkarski w Polsce

Nasza rada: łowiąc sandacze na Jeziorze Turawskim, zaporówce w Mietkowie, Zbiorniku Goczałkowickim, na Rybniku, na mazurskich jeziorach, na Jeziorze Siemianowskim popularnie zwanym Siemianówką, czy na Czorsztynie, wypróbuj gumę Berkley prowadzić w pół wody, jednostajnym tempem, na lekkiej główce. Do tego zamiast użyć tradycyjnej typowej wędka spinningowa na sandacza polecamy wypróbować prowadzenia tej gumy z zastosowaniem zestawu  castingowego! 

2. Gumy na sandacza Savage Gear

Druga w tym zestawieniu też będzie guma. Savage Gear 4d Herring Shad. Bardzo długo się do niej przekonywałem, długo też nie mogłem na nią złowić większej ryby. Pewnego dnia spotkanemu nad wodą wędkarzowi, a konkretnie nad Jeziorem Mietków, podebrałem piękną „80”, z której pyska wystawała właśnie ta gumowa przynęta Savage Gear. Nie ukrywam, że był to dostateczny impuls, by bardziej jej zaufać. Od tego dnia lądowała więc częściej w wodzie i w tej chwili jest obowiązkową pozycją w moim jesiennym sandaczowym pudle. Generalnie w tej chwili łowię na nią bardzo często, a wcześniej praktycznie tego nie robiłem.

Kołowrotek Na Sandacza

Jeśli chodzi o inne przynęty na sandacza z tej firmy tj. Savage Gear, to warto pochylić się również nad modelami 3d Roach Paddletail, i LB Roach Paddle Tail, na które w czerwiec tego roku wyjęliśmy z wodzie kilka dorodnych sandaczy. Która z gumy Savage Gear będzie najlepiej pasowało do specyfiki Twojego łowiska jest oczywiście do sprawdzenia bezpośrednio podczas wędkowania.

Przykładowo zaprzyjaźniony z nami wędkarz z Warszawa przesłał nam ostatnio wiadomości o złowieniu kilku dorodnych ryb Sander lucioperca, które trafił w Wiśle na przynęta Savage Gear 4d Herring Shad 9cm Pike. Inny nasz znajomy fan wędkarstwo na Savage Gear 4d Herring Shad 11 cm Green Silver złowił dorodną rybę sandacz w zbiorniku zaporowym Turawa koło Opola. Wszystko więc zależy od danych upodobań sandacza, dzień w którym wędkujesz, typu sandaczowe łowisko, a także pogody i jaki jest akurat kalendarz brań sandacz.

3. Przynęty jaskółki na sandacze

Od kilku lat jedną z podstawowych przynęt na sandacza, którą znajdziesz w moim wędkarskie pudełku na przynęty, są tak zwane jaskółki. Zaliczam ją do grona najlepsze przynęty na sandacza. Pewnie jak wielu z Was i ja swoją przygodę z jaskółkami zacząłem od łowienia grubych okoni, by w końcu zacząć łowić na nie inne gatunki ryb. Wiele godzin spędziłem na rozmowach z innymi wędkarzami, dla których ten wędkarski wabik, jest przynętą podstawową przez cały spinningowy sezon.

Ja używam jej głównie w drugiej połowie sandaczowego sezonu tj. od połowy października do końca grudnia. Wówczas jaskółki królują na mojej sandaczowa wędka. Moją ulubioną gumy sandacz w tej kategorii jest przynęta Berkley Powerbait Minnow 10 cm. Jeżeli sandacze są mega leniwe i nie chcą brać na większe przynęty, ta filigranowa potrafi uratować wędkarski wyjazd. Szczerze polecam spróbować na drop shot sandacz nawet ponad metr nad dnem. Przy okazji można też spodziewać się przyłowu w postaci pięknego grubego jesiennego garbusa.

Przynety Gumowe Drop Shot Na Sandacza Jaskolka Sklep Wedkarski Ceny

Inne polecane przeze mnie skuteczne jaskółki na sandacza, które najczęściej zabieram ze sobą nad rzekę czy jezioro, to Westin Twinteez V-Tail 15 cm 14g oraz guma, do której coraz częściej przekonują się duże sandacze tj. przynęta Mikado Tsubame 13,5 cm, na które na Mietkowie, Czorsztynie, w Wiśle czy w Odrze, albo nawet na Zalewie Szczecińskim mieliśmy doskonałe wyniki w łowienie sandaczy na dropshot.

4. Czy na wirujący ogonek lub cykadę można złowić sandacza na spinning?

Żeby nie było nudno i żeby w zestawieniu i pudełku nie znalazły się same gumy, nad wodę zabieram też wirujące ogonki oraz cykady, które moim zdaniem są niedocenianymi przez wielu miłośników wędkarstwa spinningowego sztucznymi przynętami na sandacza. Jesienią szczególnie skutecznymi i najlepiej wabiącymi do ataku duże ryby są te o większej gramaturze tj. 18-25 gram.

Jak łowić sandacze tym rodzajem przynęt spinningowych? Przede wszystkim wymaga to solidnego zestaw na sandacza, którzy charakteryzuje się mocną wędką o szczytowej akcji. Dlaczego? Bo moja metoda wędkowania na wirujący ogonek lub cykada polega na częstym prowadzeniu ich długimi podciągnięciami, co jakiś czas kładąc na dnie. Takie powolne, wydłużone prowadzenie cykady lub wirującego ogonka sprawia, że ryba nie musi ganiać szybko uciekającej przynęty, a mimo to dostaje mocny impuls, aby ją zaatakować. Używając wirującego ogonka zawsze zakładam przypon z fluorcarbon chroniący przed zębami szczupaka. Takie mam szczęście, że choćby zupełnie nic nie brało w tę przynętę, to zawsze jakiś szczupak w nią „przypakuje”.

Najlepsze Przynety Na Sandacza Odra Wisla Turawa Siemianowka Mietkow Jesien

Ostatnio podczas zeszłorocznego sezonu sandaczowego 2019, taka właśnie sytuacja miała miejsce na Turawie (zdjęcie poniżej), na Jeziorze Rożnowskim i na kultowym Mietkowie, gdzie łowiłem mętnookie. Sandacze nie brały, ale gdy założyłem wirujący ogonek z Spinmad w moim podbieraku znalazło się kilka dorodnych esoxów, z których każdy miał ponad 70cm. Innym razem gumy nie chciał trącić żaden drapieżnik, a na cykady wędkarze, którzy łowili w okolicznych łódź wędkarska mieli branie smoka za smokiem. 

Generalnie coraz większe grono wędkarzy przekonuje się do wirujących ogonków oraz cykad i łowi na nie piękne drapieżne ryby. I nie są to tylko zandery! A moim zdaniem są to jedne z najlepsze przynęty na sandacza na dolnośląskie zaporówki takie jak Mietków, Turawa, Zagórze Śląskie, Siemianówka Zalew Słup czy Jezioro Pilchowickie. 

Turawa Jezioro Zbiornk Zaporowy Wedkowanie Spinning Sandacz

5. Jakie woblery są najlepsze i skuteczne na sandacze?

Było trochę na temat gum, czas na sandaczowe woblery. Tym razem przyjrzyjmy się marce, która dopiero w 2020 roku zagościła w ofercie internetowy sklep wędkarski online Red Pike. Na pewno część z czytających ten artykuł blog wędkarski wędkarzy domyśli się, że chodzi o wobler na sandacza Rapala, dzięki którym udało mi się w swoim życiu złowić kilka okazałych sandacz, z których każdy miał ponad 80cm długości. Woblery Rapala, są cenionymi od wielu lat spinningowymi przynętami na sandacze o bardzo atrakcyjnej dla tych drapieżników pracy, co przekłada się na ich wyjątkową łowność.

Godnymi polecenia na jesienne spinningowe łowy, są zwłaszcza modele wobler Shadow Rap Shad Deep 9c 12g, a także wobler Rapala Ripstop 9cm 7g, a także mój ulubiony sandaczowy wobler na Odrę, Bóbr i Wisłę tj. Wobler Rapala Deep Tail Dancer 11 cm 22g s. Każdy z nich zachowuje się w wodzie trochę inaczej, ale każdy jak drobnica, która o tej porze roku zbija się w stada przed zimowaniem. Woblery te występują w różnych kolory, a który z nich będzie najbardziej skuteczny na Twoim sandaczowym łowisku musisz sprawdzić samodzielnie podczas wypadu nad rzekach i jeziorach. Dla przykładu zaprzyjaźnieni z nami wędkarze z Mazur łowili na woblery Rapala łowili zeszłej jesieni piękne sandacze na jezioro Ełckie w Ełku (zdjęcie poniżej). Wypróbuj wobler Rapala łowiąc drapieżniki w wędkarskim sezonie 2020.

Ełk Jezioro Wędkowanie Spinning Sandacz Szczupak Okon

6. Dlaczego przynęta spinningowa Keitech jest tak bardzo skuteczna na sandacza?

Teraz czas na przynętę na sandacza, która jest tak oczywista, że nie wiem, czy jest sens o niej pisać. Chodzi oczywiście o guma Keitech, która pośród łowców sandaczy uchodzi zarówno za gumę kultową, jak i mega łowną. Pamiętam, jak pierwszy raz włożyłem "kajtka" do mojego spinningowego pudełka. Czułem, że guma ta ma duży potencjał i łowiąc nią sandacz z gruntu, uzyskam wysokie wyniki. Zwłaszcza sandacz w listopadzie czy sandacz w grudniu często lądował na moim kiju, kiedy użyłem tej przynęty łowiąc ryby metodą spinningową. Doskonałe wyniki miałem również podczas spinning nocą, kiedy zakładałem ją łowiąc sandacz metoda drop shot.

Guma Keitech ma wąski korpus który pięknie migoce i prowokuje duże mętnookie do ataku. Keitech zakończony jest mikro kopytkiem, który bardzo fajnie faluje nawet podczas powolnego, jesiennego prowadzenia. W tym roku złowiłem tą przynętę ładne sandacze i okonie. Zdarzały się też przyłowy w postaci szczupaków, które niestety swoimi zębami masakrowały tą przynęta na sandacza, a nie raz guma Keitech miała nawet kontakt z sumem.

Zestaw Na Sandacza z Grudniu Jesien Odra Mietkow Turawa Siemianowka Wroclaw

7. Jakie nowości z przynęt na sandacza polecają wędkarze?

Ostatnią przynętą, która w internetowy sklep wędkarski Red Pike pojawiły się w 2020 roku, jest seria gum przynęt spinningowych Fox Rage Spikey Shad. Czuję, że ryby na które będę polować ze spinningiem tej jesieni, będą po prostu szaleć za tą gumą. Natomiast już teraz mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o najlepsze przynęty na sandacza, to bez wątpienia jest to mój tegoroczny faworyt. Dlaczego?

Guma Fox Rage Spikey Shad ma ciekawą konstrukcję, której budowa oparta jest o elastyczny korpus zakończony ogromną ilością gumowych wypustek. Przyznaję, że na początku ciężko mi było ją zbroić i zanim w perfekcyjny sposób uzbroiłem ją w główka jigowa. Natomiast po kilku próbach doszedłem do mistrzostwa i teraz, kiedy wybieram się na ryby, moje pudełko wędkarskie obligatoryjnie zawiera te i inne sandaczowe rippery. 

Moim zdaniem to kopyto sandaczowe jest idealnie stworzone do łowienia grubych sandaczy. Już na pierwszej wyprawie wędkarskiej na ryby, na którą zabrałem tą gumową przynętę, miałem na spinningowym kiju dwa ładne smoki, które... Niestety spięły się na moich oczach tuż przy brzegu Odry, na której to wówczas łowiłem. Przy okazji, najczęściej jesiennych rzecznych sandaczy szukam na Odrze w okolicy Wrocław, Brzegu i Opola, a czasami zapuszczam się w poszukiwaniu sandaczy na Odra niedaleko Głogowa i Lubiążą (zdjęcie poniżej). Moim zdaniem Odra, to jedne z najlepszych łowisk tych ryby w Polsce w rzece.

Wedkowanie Odra Lubiąż Spinning Sandacz Szczupak Kleń

Wędkarze, którzy projektowali tą sandaczową gumę (choć nie tylko jest ona świetna na sandacza), testowali ją również łowiąc na spinning okonie, bolenie czy szczupaki. Przynęta gumowa Fox Rage Spike Shad występuje w dwóch długościach tj. 9 i 12 cm, które idealnie pasują i mi i jesiennym smokom. Łowiąc je w październiku czy listopadzie prowadzę je niezbyt agresywnie, zaczynam zazwyczaj od wydłużonego opadu, by wraz z wydłużającym się czasem bez brania wydłużać powolne podciąganie tej gumy i powolne jej opadanie do dna. Kąt opadu zmieniam poprzez nieprzerwane powolne zwijanie plecionka na sandacza. Czasem to jedyny sposób by jesienią mieć jakiekolwiek branie.

Warto dodać, że guma ta występuje również w wersji UV, co ma zwiększyć szansę złowienia dużego mętnnokiego smoka. Szczególnie, kiedy wędkujemy nocą z użyciem spinningu i castingu. Warto więc zacząć już przygotowywać sprzęt pod kątem pierwsze jesiennego wędkarskiego wypadu na ryby, na którą koniecznie musisz zabrać ze sobą gumę Fox Rage Spike Shad.

Jesien Sandacz Spinning Wedka Kij Sandaczowy 200 PLN Sklep Wedkarski Online Internetowy

Jakie kolory przynęt sandaczowych są najskuteczniejsze jesienią?

W dzisiejszym wpisie celowo nie wspominałem o najlepszych kolorach sandaczowych gum i przynęt, bo jest to temat na osobny artykuł. A poza tym wielu z nas ma kilka sprawdzonych kolorów i niezależnie od pracy przynęty wierzy w ich skuteczność i łowność najbardziej.

I to by było na tyle. Oczywiście każdy z łowiących sandacze, ma swojego 'killera', którego brakło w tym zestawieniu i może nawet ja za miesiąc mógłbym zweryfikować tę listę. Jednak na tę chwilę to z tymi przynętami w najbliższy jesienny weekend wybiorę się nad wodę licząc na brania pięknego jesiennego sandacza.

Pamiętaj, że jesteśmy do Twojej dyspozycji:

  • od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 18.00
  • możesz do nas zadzwonić: 739 201 201
  • możesz też do nas napisać: pomoc@redpike.pl
  • a także skontaktować się Messengerem kliknij TUTAJ lub WhatsApp KLIKNIJ 

Jeśli skontaktujesz się z nami w godzinach, w których nie pracujemy, albo w weekend, to... Nie przejmuj się. Zostaw swój numer telefonu, adres e-mail lub po prostu napisz wiadomość.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to tylko możliwe. Zapraszamy

Nie znasz naszego sklepu? Chcesz poznać opinie na nasz temat?

  • zobacz co sądzą o Red Pike nasi dotychczasowi Klienci wędkarze - KLIKNIJ
  • szukasz informacji ile kosztuje przesyłka za produkty - ZOBACZ
  • szukasz informacji o dodatkowych rabatach i programie lojalnościowym - ZOBACZ
  • chcesz zobaczyć jakimi okazami chwalą się nasi klienci wędkarze - SPRAWDŹ

Poniżej znajdziesz również kilka wybranych przez nas produktów, które warto wziąć pod uwagę. Sprawdź :)

Jak Wybrac Prezent Dla Wedkarza Rybaka Pomoc Doradztwo Internetowy Sklep Wedkarski Darmowa Wysylka

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Informacje o przechowywaniu danych zgodnie z RODO znajdziesz w naszej polityce prywatności
Zamknij
pixel