Siedem najlepszych przynęt na duże bolenie

2020-05-06
Siedem najlepszych przynęt na duże bolenie

Boleń to moim zdaniem ryba, która przez wielu znanych mi wędkarzy jest mocno niedoceniana. Większość znanych mi wędkarzy przyznaje otwarcie, że łowi rapy z przypadku, kiedy zasadza się na szczupaki, czy sandacze. Są oczywiście i wytrawni łowcy, którzy specjalnie polują na ten gatunek i specjalizują się w jego łowieniu. Jest ich jednak niestety garstka. 

Być może powodem takiej sytuacji jest brak wiedzy, jak skutecznie łowić bolenie, co wbrew pozorom nie jest takie trudne. A może chodzi o niskie walory smakowe rap, które są przecież przez niektórych nazywane "łososiem dla ubogich". Bo mimo tego, że panuje obecnie moda na "catch and release", to jednak spora część wędkarzy jedzie na ryby po ryby. A bolenie są przecież niesmaczne, wiec po co je łowić?

Bolki mają jednak pewną cechę, która sprawia, że warto poświęcić czas na ich łowienie. Moim zdaniem, mało która ryba walczy tak, jak gruba rapa. Emocje gwarantowane! 

Artykuł ten powinien się tak naprawdę nazywać "Bolenie Alternatywnie", a moje podejście do ich łowienia może niektórym wydać się wręcz dziwne. Nie jest to tzw. boleniowy mainstream. Pisząc tekst stwierdziłem, że przecież bolenie nie czytają artykułów "jak łowić bolenie", dlatego znajdziesz tu moje pomysły i metody na ich łowienie, a nie powtarzane przez wszystkich sposoby. Nie musisz się jednak z nimi zgadzać :)

Jaki są moje ulubione przynęty, które dla mnie są najskuteczniejsze na bolenia? Na co łowię bolenie? Które przynęty na bolki są dla mniej najlepsze na rzece Odrze, Wiśle czy Warcie? Czym kuszę grube rapy do ataku na Nysie, Bugu, czy na Biebrzy?

Oto mój subiektywny ranking przynęt na bolenie, które wypróbowałem łowiąc wiele rzecznych i jeziorowych boleni. Zobacz moje rekomendacje, a ofertę typowych przynęt na bolenia znajdziesz TUTAJ


Woblery Siek Oferta Sklep Wędkarski Red Pike Online Darmowa Wysyłka Od 199 zł

Kiedy przyjeżdżam nad wodę, w której spodziewam się złowić bolenie, to najpierw staram się poobserwować ją i sprawdzić, co się dzieje? Sprawdzam gdzie jest drobnica, czy boleń pokazuje się na powierzchni, a jeśli tak, to w których miejscach. Po co to robię? Aby opracować strategię i zwiększyć prawdopodobieństwo brania dużej ryby! 

Wielokrotnie przekonałem się, że 10-15 minut cichego i nieruchomego przyglądania się wodzie, da lepsze rezultaty niż bezmyślne jej biczowanie. Jak mawiał klasyk "Lepiej mądrze stać, niż głupio biegać". Moim zdaniem przy łowieniu boleni ta maksyma sprawdza się jak nigdzie indziej. Jeśli już zaczynam łowić, to na pierwszy rzut zazwyczaj idą woblery SIEK (kliknij w zdjęcie powyżej, aby zobaczyć naszą ofertę tych skutecznych woblerów na bolenie i inne ryby). 

W pudełku mam zawsze kilka wobków Siek. Mniejsze, większe, tonące, pływające, do wyboru, do koloru. Będąc nad wodą i widząc, z jakimi warunkami przyjdzie mi się zmierzyć decyduję, który z wielu rodzajów woblerów Siek pierwszy pójdzie do wody. Jedno jest pewne, że są to skuteczne i sprawdzone przez wielu wędkarzy wobki, które charakteryzują się agresywną pracą i wysoką skutecznością. 

Moja rada: jeśli chcesz złowić dużego bolenia, to zanim zaczniesz rzucać przynętą poobserwuj przez dłuższy czas wodę. Zachowuj się przy tym, jak skradający się Indianin, którego najmniejszy ruch, kichnięcie, czy szelest woreczka po kanapce, może spłoszyć czającego się na przelewie dużego bolenia :)


Przynęty Błystki Polsping Oferta Red Pike Sklep Wędkarski Dobre Opinie Najlepsze Ceny Wysyłka Szybka

Do blach Polsping mam ogromny wręcz sentyment. Może dlatego, że najwięcej boleni w życiu złowiłem właśnie na nie. Szczupaków zresztą też. Zdecydowanym liderem mojego "bolkowego rankingu" jest niezawodny Gnom, a zaraz za nim jest równie skuteczna błystka wahadłowa Alga oraz Mors. Jeśli chcesz poznać naszą ofertę przynęt Polsping kliknij w powyższe zdjęcie.

Spróbuj, a przekonasz się, że przynęty Polsping są niezwykle skutecznymi przynętami spinningowymi nie tylko na bolenie, ale również na grube szczupaki, sandacze i okonie. 

Moja rada: prowadź blachę spokojnie i jednostajnie, a od czasu do czasu przerwij zwijanie żyłki, ale dosłownie na 1-2 sekundy. Nie dłużej! Ponów ruch korbką kołowrotka lekkim szarpnięciem. Wówczas bardzo często następuje atak.

Hunter Skuteczne Woblery Przynęty Andrzej Lipiński Mistrz Świata Spinning Wrocław Opinie Czy Polecacie Na Jakie Ryby Cena Sklep Wędkarski Oferta Gdzie

Wobler Fantom Andrzej Lipiński, to mój ulubiony wobler na początek boleniowego sezonu. Nie dość że często prowokuje do ataku siedzące o tej porze na głębokiej wodzie rapy, to dodatkowo jest skuteczny na inne gatunki drapieżników np. szczupaki, a od czerwca również i sandacze.  ( Kliknij w zdjęcie powyżej, aby posłuchać naszej rozmowy z Andrzejem Lipińskim. Podczas naszej rozmowy uchyli rąbka tajemnicy co najskuteczniejszych metod łowienia kleni, boleni i pstrągów. Opowie o swoich ulubionych przynętach, a także o tym, co trzeba zrobić, aby zostać Mistrzem Świata w Spinningu. Jak wyglądają przygotowania do zawodów, taktyka, strategia itp. )

Przynętę tą można prowadzić na kilka różnych sposobów. Jak ja to robię? Pozwalam jej opaść na dno (jest ciężki, więc na dno rzeki czy jeziora spada szybko, co jest niewątpliwie jego dużą zaletą), a następnie podrywam wobler z dna jak gumę. Jego agresywna praca sprawia, że ospałe bolenie tracą zmysły i walą w nią bez opamiętania. Metoda ta sprawdza mi się zwłaszcza na początku sezonu spinningowego, a także jesienią. 

Moja rada: Fantoma możesz również po prostu jednostajnie prowadzić w pół wody, albo przy powierzchni. W ten sposób łowię na nie bolenie w gorące dni np. w czerwcu, czy lipcu. Jeśli obserwujesz pełną boleni wodę i nie widzisz ataku na drobnicę, to może to oznaczać, że bolenie siedzą głębiej i nie pokazują się na powierzchni. Wtedy załóż Fantoma!

Cykady Spinmad Savage Gear Opinie Czy Są Skuteczne Na Bolenia Sandacza Szczupaki Okonia Rzeka Jezioro Sklep Wędkarski Tania Wysyłka Red Pike
Łowiąc ryby lubię kreatywne podejście do prowadzenia przynęt. Najbardziej doceniam te z przynęt spinningowych, które da się prowadzić na wiele różnych sposobów. Tak jest na przykład z cykadami. Nie wiem czy wiesz, ale np. taki Hart z firmy Spinmad, za każdym razem może pracować zupełnie inaczej. Od czego to zależy? Od oczka, za które zapniesz przynętę do agrafki. Duży 18 gramowy Hart ma tych oczek 3, daje Ci to więc aż trzy różne możliwości na wprawienie cykady w agresywną pracę. 

Wracając do skuteczności cykad. Jeśli jesteś nad wodą, jesteś cicho, nie ma brań, a rapy pokazują się w różnych częściach rzeki czy jeziora, to trzeba je czymś wkurzyć. Pamiętam taką sytuację, kiedy z dwoma kolegami stałem nad brzegiem zbiornika, w którym pływają naprawdę spore bolki (moje największe, które tam złowiłem, miały 79, 81 i 86 cm). Przez dłuższy czas rzucaliśmy woblerami, blachami, gumami... I nic! Bolenie pojawiały się na powierzchni waląc w drobnicę jak oszalałe. Były momenty, że w ciągu minuty widzieliśmy 3-5 ataków ryb. Generalnie miejscami woda się wręcz gotowała. 

Szybka Dostawa Wysylka Kurierem Sklep Wedkarski Ktory Polecacie

Grzebałem w pudełku, grzebałem i grzebałem. Znasz to pewnie, kiedy w pewnym momencie zadajesz sobie pytanie: Kurde, co teraz założyć? Przebierając w gumach znalazłem jedną jedyną cykadę. Był nią 9 gramowy miedziany Hart ze Spinmada. 

Ciężko opisać co się potem działo. Po pierwszym złowionym przeze mnie boleniu (był nieduży, bo miał zaledwie 65 cm) koledzy rzucili się do swoich pudełek w poszukiwaniu cykad. Jeden z nich znalazł wirujący ogonek, małego raczej okoniowego 6 gramowego Maga, również ze Spinmad, na którego złowił 58 cm bolka i kilka okoni. Trzeci nie miał cykad, ani wirujących ogonków i... Nie złowił nic! 

Ale chwila! Napisałem, że "po pierwszym złowionym...". To były kolejne? Tak. Tego dnia złowiłem jeszcze 3 bolenie, z których największy miał 76 cm

Moja rada: Stosując cykady Spinmad próbuj zaczepiać ją za każdą możliwą dziurkę, gdyż będzie to miał wpływ na sposób jej pracy.  

Salmo Woblery Skuteczne Kleń Boleń Pstrąg Szczupak Sandacz Rzeka Jezioro Sklep Wędkarski Online Tania Szybka Wysyłka

Woblery Salmo to klasyka klasyk. Polska marka, która od dawna jest obecna w pudełkach wędkarzy na całym świecie, to obowiązkowy "must have" każdego wędkarza. Świetne na klenia, okonia, szczupaka, sandacza czy bolenia właśnie. Grzech ich nie mieć!

Nie będę tu jednak pisał o klasycznych boleniówkach z Salmo, bo pewnie je znasz (a jak nie, to kliknij w zdjęcie powyżej), ale o jednym wobku, który podbił moje serce. I nie jest to typowy wobler Salmo na bolenie. Chodzi o 5 cm Salmo Hornet Beetle. 

Sytuacja jest następująca. Początek maja. Mała rzeczka na Pomorzu Zachodnim, która płynie przez przepiękny las i łąkę. Wybrałem się na klenie, których pływa tam mnóstwo. Nie są to duże ryby, ale waleczne i bardzo ostrożne, bo mało kto tam zagląda, więc mają ciszę i spokój. 

Po dwóch godzinach łowienia mam na kiju małego klenia (31 cm), a poza tym nic. Zakładam wyżej wymieniony wobler Salmo i po pierwszym rzucie wyjmuję 52 cm bolenia! Ciekawe, że nie dawał on w żaden sposób znać, że w ogóle tam siedzi. Żadnych ataków, oznak życia, czy wyjścia do powierzchni. Zaatakował, bo musiałem go czymś wkurzyć! 

Tego dnia złowiłem jeszcze dwa bolenie (nieduże, bo 42 i 49 cm), a także dwa ładne klenie. Wszystkie na tonące i pływające woblery Hornet Beetle od Salmo. Nie były to duże ryby, ale za to była ogromna radocha z pięknego wędkarskiego dnia nad wodą. W dodatku w przepięknych okolicznościach przyrody.  

Moja rada: bądź kreatywny, zmieniaj często przynęty, próbuj, testuj sposoby ich prowadzenia. Nad wodę bierz różne przynęty dla spinningistów, czasami skrajnie inaczej pracujące, aby znaleźć taki sposób prowadzenia, który spowoduje, że wrócisz znad wody ze zdjęciem pięknego drapieżnika. Bolenia, szczupaka, sandacza, czy okonia. Albo innej przez Ciebie wymarzonej ryby! 

Błystki Obrotowe Przynęty Spinningowe Na Bolenia Które Najlepsze Sklep Wędkarski Red Pike Pajk

Błystki obrotowe na bolenie nie są przynętą, która przychodzi jako pierwsza na myśl, jeśli chodzi o skuteczne przynęty na ten gatunek drapieżnika. Dla mnie jednak obrotówka, to nieodzowny element każdego wypadu na ryby. Nie ważne na co jadę, ważne, aby na błystkę obrotową próbować łowić bez względu na typ łowiska i rodzaj występującego tam drapieżnika.

Zwłaszcza na wiosnę wirówki są mega skuteczne na bolenie, które w ciepły dzień żerują na przelewie lub szczycie główki. Rzut, automatyczne zamknięcie kabłąka, powolne zwijanie żyłki, które staram się czasami "udekorować" lekkimi szarpnięciami szczytówki wędki spinningowej. 

Nie raz błystka obrotowa uratowała mi dupsko. Kiedyś po kilku godzinach łowienia nagle sobie 'przypominałem' o obrotówce. Dlaczego wcześniej Cię nie założyłem - mamrotałem pod nosem zakładając dużego Meppsa. Po kilku rzutach miałem bolenia, a potem jeszcze szczupaka i sandacza. Wszystkie ryby były raczej średnie (50-65 cm), ale były! 

Moja rada: nie zapominaj o błystce obrotowej w swoim pudełku (wybór obrotówek, jakie są dostępne w wędkarskim sklepie internetowym Red Pike znajdziesz klikając zdjęcie powyżej).

Przynęty Rippery Westin Wędki W3 W4 Spinning Na Bolenie Okonie Szczupaki Rapy Bolki

Jeśli dobrnąłeś do tego miejsca, to zapewne zastanawiałeś się, czy będzie coś o łowieniu boleni na gumę. A no będzie właśnie teraz. Przyznam Wam się, że nie jestem pasjonatem łowienia na gumę w ogóle. Dla mnie jest to najbardziej nudna przynęta, chociaż nie przeczę, że skuteczna. Oczywiście łowię na rippery, twistery i jaskółki, ale zdecydowanie wolę wędkować na wyżej wymienione rodzaje przynęt spinningowych. 

Jest jednak pewna guma, która króluje w moich pudełkach. Różne wielkości i kolory zawsze zabieram ze sobą nad wodę, kiedy jadę na bolenie, szczupaki, sandacze, czy okonie. Chodzi o Shadteez z firmy Westin (ofertę Westina znajdziesz klikając w zdjęcie powyżej), która na bolenie sprawdziła mi się w zeszłym roku w takiej oto sytuacji.

Odra. Wieje strasznie. Jest dosyć chłodno. Boleni nie widać. W ogóle mało co widać, bo pada deszcz i rzuca się ciężko. Zastanawiam się, czy w ogóle nie wracać do domu. Ale nie poddaję się, chociaż nic nie bierze. 

Kiedyś czytałem, że w takich warunkach dobrą metodą łowienia boleni, jest rzucanie przynęty non stop w to samo miejsce. Może wydaje Ci się to nudne, ale rapy mają swój cykl przemieszczania się po wodzie. Jeśli masz chociaż w części analityczny umysł, to obserwując przez dłuższy czas wodę zaobserwujesz pewien schemat aktywności boleni w tych samych miejscach rzeki czy jeziora. A co jak pogoda jest na tyle niesprzyjająca, że nie jesteś w stanie nic zauważyć? Fala, wiatr i deszcz utrudniają widoczność, a Ty jesteś spragniony walki z dużym bolkiem?

Moja rada: Załóż gumę, raczej na ciężko niż lekko. Ja łowiąc na Odrze bolenie w trudnych warunkach pogodowych potrafię uzbroić kopyto w ciężarek nawet 18-20 gramowy. Polecam pokazany na powyższym zdjęciu Shadteez Westina, którym rzucaj cały czas w to samo miejsce. Wybierz takie, które Twoim zdaniem może być atrakcyjne na bolenia. Bądź konsekwentny, a wrócisz do domu z tarczą, a nie na tarczy. Jak ja, kiedy w opisanych wyżej okolicznościach i tą gumową przynętą złowiłem prawie największego bolenia w swoim życiu, który mierzył 85 centymetrów.  

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Informacje o przechowywaniu danych zgodnie z RODO znajdziesz w naszej polityce prywatności
Zamknij
pixel