Sandacz - wszystko co powinien wiedzieć o nim wędkarz

2020-08-04
Sandacz - wszystko co powinien wiedzieć o nim wędkarz

Gdzie szukać dużych sandaczy?

Sandacz pospolity (z łac. Sander lucioperca) to niezwykła ryba, która jest celem każdego spinningisty. Gdyby zebrać wszystkie legendy na ich temat, to powstałaby z tego mrożąca krew w żyłach książka sensacyjna! U każdego fana spinningu sandacz wywołuje dreszczyk emocji! Każdy chce go złowić, ale nie każdemu się to udało. W dodatku sandacz uchodzi za rybę wartościową kulinarnie. Jego mięso i smak jest rarytasem, dlatego mętnooki pojawia się w menu wielu szanowanych restauracji.

Jaką rybą jest sandacz? Dlaczego najlepiej i najskuteczniej jest łowić go głównie na wąskie gumy? Czy w nocy bierze lepiej niż w dzień? Czy sandacza sandacz widzi kolory? Na te i inne pytania, które nurtują każdego wędkarza, który marzy o złowieniu dużego "zeda"?

Gdzie można spotkać duże sandacze?

Mętnooki ma kształt wydłużony, biały brzuch, resztę ciała ciemnozieloną przemieszaną złotym kolorem. Dodatkowo zdobią go czarne paski, które idą w poprzek jego ciała . Ma dość oryginalne zęby, które niejednemu wędkarzowi kojarzą się z... wampirem. Pewnie nie raz, jego główne kły zniszczyły Twoją przynętę. Charakterystyczne uzębienie nadały mu pośród niektórych spinningistów pseudonim "Psa", a wśród innych wędkarzy miano "Smoka".

Sandacze proporcjonalne do wielkości jakie osiągają mają stosunkowo wąski przełyk. Z połknięciem szerszych ryb tj, leszcz może mieć problem, mimo, że zawsze sobie w jakiś sposób z takim kąskiem poradzi. W końcu to rasowy drapieżnik! Ryby te są świadome swojej słabości, dlatego reagują lepiej na węższe przynęty, stąd też te właśnie są uznawane za skuteczniejsze od innych. Występuje on w praktycznie wszystkich wodach. W drugą stronę coraz częściej się słyszy o potężnych, morskich sandaczach. Na swoje ofiary poluje on na twardym, żwirowym dnie, ale również czuje się bardzo dobrze na terenie nieco zamulonym.

Wygląd Sandacza Jak Wygląda Sandacz?

Jaki jest Rekord Polski sandacza?

Jak szybko rośnie sandacz? Naukowcy mówią, że wymiar ochronny sandacze osiągają w wieku od 3 do 4 lat. Wszystko to jest zależne od wody, w której żyją. Rekordowe okazy potrafią osiągać nawet 120 cm długości, ważąc przy tym kilkanaście kilo! Ciężko wyobrazić sobie taką rybę na kiju, ale jest to możliwe! Jeżeli szukasz grubego zandera, to koniecznie wybierz się a ryby na przełomie jesieni oraz zimy. Wtedy ryby te nabierają potężnej masy i potrafią dać niezłego kopa w walce. Warto zwrócić uwagę, że oficjalny Rekord Polski sandacza ważył blisko 15 kilo i miał długość aż 108 cm!

Najszybszy Sklep Wędkarski w Polsce

Czy sandacz rozróżnia kolory?

Jakie kolory widzą sandacze? Nasz sander lucioperca ma bardzo dobry wzrok. Zdaniem ichtiologów ryba ta rozróżnia dwa kolory: zielony oraz ciemnożółty. Ich zdaniem właśnie te barwy przynęt, a zwłaszcza gum spinningowych, są najskuteczniejsze. Nie jest to jednak regułą.

Pewnie teraz zadałeś sobie pytanie: "Jak to możliwe? To absurd! Przecież złowiłem wiele sandaczy np na białą gumę.!" Tu należy zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz. To, że ryba widzi tylko kilka kolorów, nie oznacza to, że nie zobaczy przynęty w innej barwie. Często kolor przynęty nie ma wcale znaczenia, a głównym powodem ataku jest jej praca. U sandacza działa instynkt prawdziwego łowcy. Widzi małą rybkę to atakuje! Proste! Jeżeli chcemy zwiększać swoje szanse nad wodą, to powinniśmy używać przynęty głównie we wcześniej wspomnianych kolorach. Skuteczność przynęty podnosi również seledynowy brokat! To prawdziwy killer na duże zandery!

Sandacz Zdjęcie Podwodne Pod Wodą Nurkowie Dno Łowisko Rzeka Jezioro

Uwaga! Warto zaznaczyć jeszcze jeden potwierdzony naukowo fakt. Mimo, że ryby te widzą tylko dwa kolory, nie oznacza to, że nie rozróżniają innych od siebie nawzajem! Co to znaczy? Ryba nie wie co jest niebieskie, a co białe, ale zobaczy wyraźną różnicę między tym, a tym. Słyszałeś o teorii czerwonego celownika? Jak się okazuje, wstawianie różnorodnych kropek w naszą przynętę naprawdę ma sens! Jeżeli dodamy małą wstawkę innego koloru naszej przynęcie to sandacze powinny częściej atakować nasz wabik.

Kiedy najlepiej bierze sandacz?

Na szybko odpowiedziałbym, że sandacza można złapać zawsze! Szczerze mówiąc, nie byłbym wówczas daleko od prawdy. Są jednak okresy, w którym szczególnie te ryby biorą bardzo dobrze, by nie powiedzieć znakomicie. Istnieją bowiem najlepsze godziny brań sandacza, które przekładają się na sandaczowy kalendarz brań.

Wiedz, że tarło sandacza rozpoczyna się w momencie, kiedy temperatura woda przekroczy 12 stopni. W polskich zbiornikach zazwyczaj taką temperaturę woda osiąga w połowie kwietnia lub na początku maja. Idealnie nakłada się to na okres ochronny sandacza, który w polskich wodach trwa od 1 stycznia do 31 maja. Wyjątkiem są wody należące do Spółdzielni Rybackiej Regalica, na której to terenie "smoki" można łowić do końca lutego. Korzystają z tego często wędkarze łowiący w Szczecinie i okolicach, które to regiony uchodzą za jedno z lepszych w Polsce sandaczowych łowisk.

Spółdzielnia Rybacka Regalica Pozwolenie Wędkowanie Szczecin Sandacz Gdzie Najlepiej?

Wracając do tarła. To jest w dużej mierze zależne od warunków pogodowych jakie mają miejsce w danym roku. Nie mniej nie oznacza to, że tarło sandaczy kończy się wraz z początkiem czerwca, który przez wielu wędkarzy spinningistów jest uważany za okres najlepszych brań sandacza. Niestety często bywa tak, że z uwagi na chłodną wiosnę, jeszcze do połowy czerwca odbywa się masowe wyciąganie ryb z ich tarlisk, na których zostają przez jakiś czas po zakończeniu swoich godów pilnując ikrę i czekając, aż wykluje się narybek.

Czy sandacz dobrze bierze latem?

Przez okres lata sandacz bierze dobrze, ale umówmy się, że jeśli porównamy lato z jesiennymi łowami, to lipiec i sierpień nie są najlepszym czasem na łowienie tych ryb. Jeśli chcesz łowić na wędkę ten gatunek latem, to musisz przedstawić swój wędkarski tryb życia z dziennego na nocny. Dlaczego? Bo Wędkując podczas letnich miesięcy drapieżniki te łowi się głównie przed zmrokiem, tuż po nim, a często 2-3 godziny po zachodzie słońca.

Grube Branie Red Pike Konkurs Dla Wedkarzy

Natomiast pragnę zaznaczyć, że jeżeli chcemy łowić duże sandacze, to nastawmy się na nie jesienią. Mimo niskich temperatur powietrza i wody, gwarantuję, że będzie nam bardzo ciepło, a to wszystko za sprawą adrenaliny , którą zafundują nam grube oraz piekielnie silne ryby. Nawet sandacz, który nie będzie grzeszył rekordem długości, da nam niezła walkę.

Jesienią ryby te jak każdy inny gatunek zbierają materiał na przetrwanie ostrych, zimowych mrozów. Tych co prawda w ostatnich latach w Polsce nie ma, natomiast każdy drapieżnik jeść przecież musi! Dlatego kalendarz brań sandacza to według ekspertów głównie październik, listopad i grudzień.

O jakiej porze dnia najlepiej żerują sandacze?

Przejdźmy jednak do pór dnia, w której ryby te wykazują się szczególną aktywnością. Sandacz mówiąc kolokwialnie "odpala się" na przełomie zachodu słońca i zmroku. Szczególnie można to zauważyć latem, co pisałem wyżej. Dlaczego tak się dzieje? Wzrok tych ryb jest dość wrażliwy na światło. Sandacz nie czuje się zbyt komfortowo w dobrze nasłonecznionej wodzie. Jest to gatunek wbrew pozorom dosyć płochliwy. Niektórzy twierdzą, że nawet bardziej niż boleń czy kleń. Natomiast gdy tylko słońce zacznie opadać za horyzont, wtedy rusza na prawdziwy żer. Zachęcam ruszać nad nasze wody dosyć późną porą, aby natrafić akurat na tą "złotą godzinę" brań tego gatunku.

Najlepsze Przynęty Na Sandacza Rzeka Odra Wisła Warta Turawa Siemianówka

Czym charakteryzują się najlepsze sandaczowe łowiska?

Na wstępie warto pochylić się nad tematem dotyczącym miejsc, w których należy szukać tych pięknych ryb. Wędkując na jeziorze czy zbiorniku zaporowym, a do tego mając echosondę, sprawa zlokalizowania tego drapieżnika wygląda nieco prościej niż na rzece. Oczywiście czysto teoretycznie, bo w praktyce wygląda to... różnie. Pośród wędkarzy krążą legendy o pojawiających się "znikąd" dużych okazach. Echosonda pokazuje studnię, a po chwili na kiju lądują grube zandery!

Poszukując mętnookiego należy wypatrywać różnorodnych, podwodnych górek, na których gromadzi się drobnica. To pod nią będzie czatował sandacz, za którym warto polować. Jeśli chodzi o rzekę tu sprawa nieco się komplikuje. Wiadomo, że szukamy miejsc żwirowych, piaszczystych lub kamienistych. Niestety szybko wyciągniemy wniosek, że w rzece takiej jak np. Odra, ta ryba może znajdować się wszędzie i to o każdej porze. Co wtedy robić ? Gdzie szukać? Tu podzielę się z Tobą pewną złotą zasadą, którą kieruję się szukając rzecznych "smoków". A brzmi ona może dość dziwnie tj. "Im jaśniej, tym głębiej!". Co to znaczy?

Gdy jestem nieco "spóźniony" nad wodą szukam sandacza po różnorodnych dołach. Szczególnie interesuje mnie dół od strony napływowej główki oraz od strony warkocza. Idealny sandaczowy dołek ma najczęściej od 2 do 4 metrów głębokości. W takich miejscówkach łowię za dnia. Natomiast, gdy zapada zmrok udaje się na opaski. Wtedy łowię płytko chodzącymi woblerami i obławiam nimi wodę płynącą wzdłuż brzegu. Jeżeli zaś znajduję się na główce, to obławiam płyciznę, którą upatrzyłem i wytypowałem za dnia. Najlepiej, jeżeli te miejsca sąsiadują z wspomnianymi wcześniej dołkami. Zedy pod osłoną nocy wychodzą za drobnicą na płytką wodę, a moim i Twoim zadaniem jest przecięcie ich drogi. Jednak kiedy nie ma brań, wówczas zakładam sandaczowa guma na ciężkiej główce, koniecznie w kolorze zieleni z brokatowymi wstawkami, którą "walę" po dnie. 

Dobry Tani Niezawodny Kołowrotek Sandaczowy Na Sandacza Sandacz Spinning

Jaka jest najlepsza wędka na sandacza?

Sprzęt na sandacza musi charakteryzować się pewnymi parametrami, bo to wymagający drapieżnik. Sklep wędkarski, w którym robisz zakupy, powinien zaopatrzyć Cię w najlepszy asortyment do łowienia tej ryby. Czyli jaki? Ostatnio zrobiła się moda na bardzo krótkie wędki w okolicach 220 cm długości. Osobiście nie podążam za tym trendem, a mi na Odrze (która jest moim głównym sandaczowym łowiskiem) komfortowo łowi mi się kijem szybkim, sztywnym mierzącym aż 270 cm. Każdy wędkarz łowi jednak inaczej, dlatego pamiętaj, że najważniejszych jest Twój komfort łowienia i nie ma co patrzeć ślepo za innych wędkarzy.

Sandaczowy kołowrotek powinien być mocny oraz odpowiednio wyważać naszą wędkę. W przypadku łowienia sandaczy nie ma co się również zastanawiać nad linką, którą kupisz w sklep wędkarski. Pleciona na sandacza to jedyne logiczne rozwiązanie. Wybieram plecionki o grubości od 0.08 do 0.12 mm. Ważne, aby na końcu naszego zestawu dołączyć przypon z fluocarbonu, który zabezpieczy przed przetarciami o kamienie naszą linkę główną. W przeciwnym razie w trakcie holu, moglibyśmy stracić rybę w bardzo głupi sposób.

Przynęty na sandacza w moim przypadku to głównie wąskie gumy od 8 do 12 cm. W przypadku nocnego łowienia wybieram natomiast woblery w podobnych rozmiarach. Jest to też pewnego rodzaju wygoda, ponieważ pod osłoną nocy zdecydowanie łatwiej i efektowniej jest poprowadzić wobka niż gumę. Najlepsze kolory gum na sandacza to jak wcześniej wspominałem zielony oraz żółty seledynowy. Jednak w sandaczowym pudle warto mieć również przynęty w kolorach białym, imitującym kolorami ukleję, a także gumę w tzw. kolorze "mięso", który pod wodą zamieni się w fiolet. A to cholernie skuteczny kolor na duże "smoki". W moim pudełku goszczą również różnego rodzaju rippery oraz twistery, które kolorem przypominają uklejkę. Zanderki je kochają!

Kończąc, skuteczne łowienie sandaczy wymaga wielkiej cierpliwości. Na początku nie raz wrócimy do domu o przysłowiowym "kiju". Jednak nieustanna praca i zdobywane doświadczenie przyniesie na pewno zadowalające Cię rezultaty. Nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci powodzenia w łowieniu przepięknych zedów oraz połamania kija na rekordowej rybie!

Pamiętaj, że jesteśmy do Twojej dyspozycji:

  • od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 18.00
  • możesz do nas zadzwonić: 739 201 201
  • możesz też do nas napisać: pomoc@redpike.pl
  • a także skontaktować się Messengerem kliknij TUTAJ lub WhatsApp KLIKNIJ 

Jeśli skontaktujesz się z nami w godzinach, w których nie pracujemy, albo w weekend, to... Nie przejmuj się. Zostaw swój numer telefonu, adres e-mail lub po prostu napisz wiadomość.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to tylko możliwe. Zapraszamy

Nie znasz naszego sklepu? Chcesz poznać opinie na nasz temat?

  • zobacz co sądzą o Red Pike nasi dotychczasowi Klienci wędkarze - KLIKNIJ
  • szukasz informacji ile kosztuje przesyłka za produkty - ZOBACZ
  • szukasz informacji o dodatkowych rabatach i programie lojalnościowym - ZOBACZ
  • chcesz zobaczyć jakimi okazami chwalą się nasi klienci wędkarze - SPRAWDŹ

Poniżej znajdziesz również kilka wybranych przez nas produktów, które warto wziąć pod uwagę. Sprawdź :)

Jak Wybrac Prezent Dla Wedkarza Rybaka Pomoc Doradztwo Internetowy Sklep Wedkarski Darmowa Wysylka

 

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Informacje o przechowywaniu danych zgodnie z RODO znajdziesz w naszej polityce prywatności
Zamknij
pixel