Najlepsze wędki na pstrągi - Ranking 2021

2021-01-30
Najlepsze wędki na pstrągi - Ranking 2021

Najlepsze wędki na pstrągi

Sezon pstrągowi za pasem! Niektóre rzeki na początku stycznia są jeszcze niedostępne do wędkowania, natomiast luty to już prawdziwy sezon pstrągowy. To świetny czas na pstrągi.

Dlatego dziś przyjrzymy się tematowi, który interesuje wielu wędkarzy. Chodzi oczywiście o wędki do łowienia pstrąga. Powiemy sobie jaka wędka na pstrąga będzie najlepsza zarówno na początkujących wędkarzy, jak i dla zaawansowanych. 

Jaka długość wędki na pstrąga jest najlepsza?

To zależy! Od czego? Np. od tego, czy łowisz w małych zarośniętych rzeczułkach, na których brzegu znajduje się wiele krzewów. A może wędkujesz na większych ciekach z dobrym dostępem do nadrzecznego terenu. A może nie obcy jest Ci temat wędkowania na tzw. 'trout area', i wówczas odpowiedź będzie również inna. A może twoją potrzebę zaspokoi uniwersalny kij spinningowy do łowienia małych drapieżników? Porozmawiamy wiec o doborze wędziska i kołowrotka na kropki.

Wędki na pstrągi z małej rzeczki

Brown Tructa bardzo często łowione są już od początku stycznia w małych i wąskich "ciurkach". Miejsca te często obfitują w spore stada fajnych ryb. Pstrąg to gatunek wyjątkowo płochliwy, jednakże wędkę do polowania w takich pstrągowych miejscówkach należy zakupić zdecydowanie krótszą. Wędki na pstrągi, które polecamy na takie łowiska, to np.:

Najlepsze Wedki Na Pstragi Potokowe Teczaki Trout Area Rzeki

Shimano Technium Trout Area - 195 cm o CW 1,5-4,5 gram

Wędka ta świetnie obsłuży małe przynęty ultra light. Wędką taką będziemy mogli też z powodzeniem spinningować na tzw. 'trout area'. Kijem takim obsłużymy również inne gatunki ryb, gdyż świetnie sprawdzi się np. podczas łapania wzdręg czy innego białorybu na spinning. Kija tego można również z powodzeniem używać np. podczas polowania na okonie.

Shimano Technium AX - 198 cm o CW 3-14 gram 1+1

Innym rozwiązaniem są wędki na pstrąga z firmy Shimano, która sprawdzi się pod wszelkie pstrągowe łowiska. Wędka ta podobnie jak wyżej wymieniony kij, jest propozycją uniwersalną. Z tym, że gramatura rekomendowanych tu przynęt ma większy zakres.

W Red Pike używamy jej np. do łowienia okoni, kleni, a nawet sandaczy. Kwestia odpowiedniego kołowrotka, plecionki czy żyłki i można tym samym kijem poławiać różne gatunki ryb. Najlepiej jednak samemu przekonać się o zaletach tych wędek. Blank XT100 jest bardzo szybki i charakteryzuje się dużym zapasem mocy. Jest to więc sprzęt wielozadaniowy, który zadowoli łowców różnych drapieżników. Bardzo dobrze obławia się nim np. na duże pstrągowe woblery o wielkości 6-7 cm.

Najlepsze Woblery Na Pstragi Potokowe Teczowe

Shimano Forcemaster Trout Area - 195 cm o CW 1,5 - 5 gram

Jeśli szukasz uniwersalnej wędki zarówno pod komercyjne łowiska, jak i niewielkie rzeki, to jest to kij wręcz doskonały. Wędki te spodobają się zwłaszcza tym spinningistom, którzy szukają wędziska na pstrąga o parabolicznej akcji. Do tego kij jest mega lekki. Testowaliśmy go nie tylko na pstrągach, ale również np. na łowieniu białorybu!

Wędki na pstrąga na średnią rzekę

Jeśli na rzekach na których łowisz masz większy dostęp do wody, brzegi są mniej zarośnięte, a koryto rzeki szersze, to polecamy kije o długości powyżej 200 cm.

Co daje nam dłuższy kij?

Przede wszystkim to, że nasze prowadzenie przynęt dzięki większej długości kija, będzie bardziej komfortowe i kreatywne. Dłuższą wędką łatwiej poprowadzić przynętę czy rzucić nią zza drzewa, z wysokiego brzegu, czy zza zarośli.

Najlepsze Przynety Na Pstraga Teczowego Teczaki Trout Area

Shimano Catana EX - 210 cm o CW 1-11 gram

Kij wręcz budżetowy, natomiast naprawdę przyzwoity i do tego sprawdzony przez wielu spinningistów. Catana, to taki flagowiec firmy Shimano, który od lat, niczym model Golf w VW czy Mondeo u Forda, znajduje wielu fanów pośród wędkarzy łowiących na spinning.

Ta tania i sprawdzona wędka na pstrąga sprawdzi się również podczas polowania na inne gatunki. np. okonie, klenie, jazie czy białoryb. Wielu łowców pstrągów właśnie od tej wędki zaczynało swoją przygodę z tym gatunkiem. Wędkę tą dostaniesz u nas również i innych długościach np. 240 cm. Jeśli dopiero myślisz o wędce na pstrągi i nie chcesz wydać dużo pieniędzy, to ta wędka spełni Twoje oczekiwania. A jak załapiesz bakcyla i kiedyś będziesz chciał sobie kupić lepszy i droższy kij, to wówczas polecam ...

Najszybszy Sklep Wędkarski w Polsce

Shimano Diaflash BX - 233 cm o CW 2-10 gram

Kij z wyższej półki, przeznaczona do jigowania oraz spinningowania na obrotówki czy wobki. Wędziskiem tym będziemy mogli łowić różne drapieżniki, nie tylko pstrągi. Świetnie obsłuży przynęty do 10g. Jednak kij ten ma coś wyjątkowego, co z wyżej wymienionych wędek na pstrągi podoba się nam najbardziej. Chodzi o akcję! tj. XF (Extra Fast), co idealnie sprawdza się podczas agresywnego prowadzenia przynęt. Wędkę tą kupisz u nas również w wariancie 213 cm i CW od 1 do 7 gram.

Najlepsze Obrotowki Wahadlowki Blystki Obrotowe Wahadlowe Na Pstragi Teczaki Kropki

Shimano Vengeance CX - 210 cm o CW 0,5-7 gram

Jeśli jednak nie masz w portfelu wolnych ponad 600 zł i interesuje Cię temat pt. tania i dobra wędka na pstrąga, to model ten zadowoli początkujących i średnio zaawansowanych spinningistów, których celem jest pstrąg. Wędka ta pozwoli nam komfortowo łowić przynętami z kategorii ultra light, gdyż CW tego modelu zaczyna się już od pół grama. No i tak akcja na blanku XT 30 Extra Fast - czyli to, co tygryski lubią najbardziej!

Najlepsze Przynety Na Pstragi

Wędki na pstrąga na dużą rzekę

Jeśli twoja pstrągowa rzeka jest duża i szeroka, to możemy Ci polecić taką, którą będziesz mógł łowić też inne ryby.

Shimano Catana DX - 270 cm o CW 3-15 gram

To niedrogi kij na małe drapieżniki, wykonany na porządnym blanku z węgla XT40, bardzo dobra relacja ceny do jakości, to tylko niektóre z zalet. Fajne jest to, że łowienie nim w rzekach pozwala na atrakcyjne prowadzenie szerokiego wachlarza przynęt zarówno smużaków, jak i woblerów czy błystek, cykad i imitacji owadów.

Shimano Catana EX - 270 cm o CW 3-14 gram

Wędka ta rekomendowana jest przez nas do łowienia pstrągów, jazi, kleni, a nawet... boleni. Jeżeli Twoja wędka ma być niedroga i uniwersalna, a przy tym przystosowana do spinningowania na większych rzekach, to zarówno Shimano DX, jak i EX to strzał w 10!

Skuteczne Na Pstragi Imitacje Larw Fishup Libra Lures

Jaki kołowrotek wybrać do wędki na pstrąga?

Wędka na pstrąga sama łowić nie będzie, dlatego potrzebny jest do tego dobry kołowrotek. Ten powinien charakteryzować się przede wszystkim niewielką lub płytką szpulą, na którą bez problemu nawiniesz dodaj 150 metrów dobrej plecionki na pstrągi.

Pamiętaj, że pstrąg to ryba ostrożna, dlatego warto do przywiązać do agrafkę fluorcarbon, a nie bezpośrednio plecionkę. Wybierając kołowrotek warto spojrzeć na kilka modeli z Shimano np.

Najlepsze Plecionki Na Pstraga Teczowego Teczaki Trout Area Potokowego Pstraga

Kołowrotek Shimano Sephia BB C3000S

Czyli lekki kołowrotek spinningowy na pstrągi który posiada płytką szpulę AR-C, która jest idealna o cieńkich pletek. Przełożenie 5,0:1, jest naszym zdaniem idealne prowadzenia przynęty pod pstrąga. Tego kołowrotka używamy od 2 sezonów i spisuje się niezawodnie!

Kołowrotek Shimano Nexave FE 2500

Niedrogi kołowrotek na kropki, klenie, jazie czy okonie. Uniwersalny młynek w atrakcyjnej cenie, który zapewni Ci komfort i spokój przez długie lata. Kołowrotka Nexave zresztą chyba nikomu reklama wać nie trzeba, gdyż model ten jest w ofercie japońskiego producenta od wielu lat.

Najlepsze Kolowrotki Na Pstraga Do Wedki Pstragowej

Kołowrotek Shimano Catana FD 2500 HG

Tani japoński flagowiec! Kołowrotek który podobnie jak Nexave sprawdzi się podczas uniwersalnego poławiania różnych gatunków ryb na spinning. Zresztą Catana i Nexave to kołowrotki bardzo podobne do siebie.

Kołowrotek Shimano Sedona 2500 HGFI

Lekki i trwały typ kołowrotka na pstrąga, ale nie tylko, który szczególnie przy intensywnym całorocznym wędkowaniu spinningowym, zadowoli zarówno fanów żyłki, jaki plecionki. Uwagę warto zwrócić na Sedonę również dlatego, że po prostu ładnie wygląda i pasuje kolorystycznie do wielu czarnych wędek o złotym czy srebrnym wykończeniu. Kołowrotek ten występuje u nas również w wersji C2000SFI.

Ubrania Wedkarskie Na Zime Na Pstragi Nad Rzeke Na Prezent

No to co wybrać?

Na koniec powiem trochę o wyborze samego sprzętu. Wiele osób pyta nas, co jest najlepsze, co polecamy? Chcąc być uczciwymi przed klientami staramy się sprawę przedstawić w sposób następujący. Ryby nie łowi wędka czy sprzęt, ale człowiek.

Miałem wiele rozmów z klientami, którzy byli przekonani, że jeśli mają już coś kupować, to zawsze najdroższy i najlepszy sprzęt. Wówczas zawsze pytam: A co to znaczy najlepszy? Najlepszy dla kogo i dlaczego?

To nie sprzęt jest najważniejszy!

Pamiętaj, że zależnie z jakiej strony popatrzymy na temat, tak każdy będzie miał na jego temat inne zdanie. Reklama najlepszych i najdroższych wędek przemawia na pewno do wyobraźni, jeśli do tego towarzyszy jej zdjęcie z holu dużego okazu np. 50 - 60 cm kropka czy tęczaka.

Czy najdroższy sprzęt pstrągowy gwarantuje sukces?

Moim zdaniem ważniejsze jest poznanie łowisk, poznanie zachowania danego gatunku ryby, zakupienie odpowiednich przynęt itd. Wędka, kołowrotek, plecionka to jedno, ale zachowanie nad wodą, nad samym łowiskiem, technika łowienia, czy inne detale, są dużo bardziej istotniejsze.

Dlatego przedstawiłem Wam dosyć szeroki zakres wędek i kołowrotków, które sprawdzą się nie tylko podczas poławiania pstrągów, ale również i innych gatunków ryby.

Pamiętaj, że jesteśmy do Twojej dyspozycji:

  • od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 18.00
  • możesz do nas zadzwonić: 739 201 201
  • możesz też do nas napisać: pomoc@redpike.pl
  • a także skontaktować się Messengerem kliknij TUTAJ lub WhatsApp KLIKNIJ 

Jeśli skontaktujesz się z nami w godzinach, w których nie pracujemy, albo w weekend, to... Nie przejmuj się. Zostaw swój numer telefonu, adres e-mail lub po prostu napisz wiadomość.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to tylko możliwe. Zapraszamy

Nie znasz naszego sklepu? Chcesz poznać opinie na nasz temat?

  • zobacz co sądzą o Red Pike nasi dotychczasowi Klienci wędkarze - KLIKNIJ
  • szukasz informacji ile kosztuje przesyłka za produkty - ZOBACZ
  • szukasz informacji o dodatkowych rabatach i programie lojalnościowym - ZOBACZ
  • chcesz zobaczyć jakimi okazami chwalą się nasi klienci wędkarze - SPRAWDŹ

Poniżej znajdziesz również kilka wybranych przez nas produktów, które warto wziąć pod uwagę. Sprawdź :)

Jak Wybrac Prezent Dla Wedkarza Rybaka Pomoc Doradztwo Internetowy Sklep Wedkarski Darmowa Wysylka

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Informacje o przechowywaniu danych zgodnie z RODO znajdziesz w naszej polityce prywatności
Zamknij
pixel