Jak wybrać wędkę na klenia i jazia?

2021-02-26
Jak wybrać wędkę na klenia i jazia?

Jak wybrać wędkę na klenia i jazia?

Przedwiośnie to moment, w którym wielu wędkarzy spinningistów przymierza się do łowienia kleni. Wszyscy oczywiście czekają na szczupaka i bolenia, ale że woda korci i zachęca do wypadu z wędką, no to coś łowić trzeba.

Dlatego w ostatnim czasie ryba ta staje się coraz częstszym celem wypraw wędkarskich, podczas których spinningiści łowią naprawdę wyjątkowe okazy. Osobniki 50 czy 60 cm nie są już niczym rzadkim, a wielu miłośników łowienia na spinning wręcz wyspecjalizowało się w łowieniu "chubów".

Znamy nawet takich wędkarzy, których "kluski" zafascynowały do tego stopnia, że poświęcają im prawie cały wędkarski sezon. Do tego w wielu przypadkach równocześnie na ten sam sprzęt łowią jazia, a na niektórych łowiskach nawet bolenie czy pstrągi. Przyłowy szczupaka czy okonia również nie należą do rzadkości. Można więc powiedzieć, że dzięki temu można upiec dwie, trzy, a nawet cztery pieczeni na jednym ogniu.

Dziś przyjrzymy się tematowi doborowi najlepszej wędki do połowu klenia i jazia. Ale, czy w ogóle jest coś takiego? Powiemy sobie na co zwrócić uwagę kupując dobrej jakości spinning do łowienia tej ryby. Postaramy się też odpowiedzieć na najczęstsze pytania, które zadają sobie wędkarze szykujący się na pierwszą kleniową wyprawę.

Zrobimy też szybki przegląd rynku i zobaczymy z jakich wędzisk na klenie i jazie możemy wybierać w ofercie sklepów wędkarskich, w tym z naszej, a więc Red Pike.

Najlepsze Przynety Na Klenia Smuzaki Woblery

Jaka długość wędki na klenia i jazia jest najlepsza?

Patrząc na statystyki naszej wędkarskiej zabawy tj. Grube Branie widzimy, że najwięcej kleni oraz jazi łowi się w dużej rzece. Nie znaczy to, że ryby te nie są łowione w mniejszych rzeczkach. Jednak zdecydowanie największe okazy zgłaszane są przez wędkarzy, którzy poławiają je w zdecydowanie bardziej rozlanych i szerszych ciekach wodnych typu Odra, San, Biebrza, Narew, Bug czy Wisła. Co to oznacza? Że wędkarze planując kleniowe łowy najczęściej poszukują wędziska długiego, którym można podać przynęty rzucając nimi daleko, albo stojąc z dala od brzegu, aby nie spłoszyć tych jakże bojaźliwych i ostrożnych ryb.

Z drugiej strony wielu wędkarzy używa do połowu kleni wędziska krótkiego, gdyż łowiąc w małych rzeczkach, które z uwagi na swoją dzikość i dużą ilość krzewów, drzew i gałęzi, uniemożliwiają zastosowanie wędek dłuższych niż 2 metry. A czasami i takie są za długie!

Jak więc odpowiednio dobrać kijek na klenie? Jak wybrać z oferty wszelkiej maści sprzętu, który jest dostępny na rynku? Jaka wędka do połowu kleni będzie najlepsza dla Ciebie? Jakie ma mieć ugięcie? Jaką wybrać?

Wedki Na Klenia

Czym powinna się charakteryzować dobra wędka na klenie?

Dobrej jakości spinningowe wędzisko kleniowo - jaziowe, powinno mieć możliwość dalekiego wyrzutu każdej przynęty np. woblera, gumy czy błystki. Spinning na klenie to zazwyczaj wędka, która ma ciężar wyrzutu między 1 a 15 gram, gdyż przynęt o tej gramaturze najczęściej używają wędkarze do połowu tych ryb. My praktykujemy te lżejsze przynęty z pogranicza ultra light, których ciężar wyrzutu wynosi maksymalnie 8 gram (a im lżej, tym lepiej). Ale że szkoły i upodobania są różne, to jednak każdy ma inne przyzwyczajenia i oczekiwania co do wędki do połowu tegoż gatunku.

Wędkarze do łowienia kleni używają różnych wędek, modeli jest sporo, tak samo jak kłótni na ten temat na różnego rodzaju grupach dyskusyjnych i na Facebooku. Dyskusji pt. która jest lepsza, doskonalsza i "najbardziej zajebista" znajdziesz całe mnóstwo.

Wedki Street Fishing Klen Jaz Okon

Szybki kij pstrągowy, czy długa "klucha"?

Jedni spinningiści uważają, że dobra wędka na klenia powinna charakteryzować się akcją typu fast, aby móc wykonać szybkie równoległe do nurtu rzeki rzuty i dzięki temu skuteczne zacinać rybę, która bardzo często żeruje z dala od nas np. w nurcie, warkoczu, czy przy przeciwległym brzegu. I tu warto dodać "p.s.", bo faktycznie bardzo często duże klenie łowimy właśnie naprzeciw naszego stanowiska, często tuż pod niedostępnym dla nas brzegiem.

Z drugiej strony wielu spinningistów łowi klenie na trzymetrowe "kluchy" , które ich zdaniem pozwalają mocno ograniczyć ilość spadów podczas holu ryby. Według nich wędziska kleniowe powinny mieć odpowiednie ugięcie, które da nam możliwość z jednej strony na sprawny i szybki hol ryby, a z drugiej powinno być na tyle "mięsiste", aby używając go niczym "katapulty", muc wystrzelić wobler na dużą odległość np. pod przeciwległy brzeg.

Najszybszy Sklep Wędkarski w Polsce

Szczytówka nie może być jednak zbyt miękka, bo inaczej żyłka nie będzie odpowiednio napięta, a co za tym idzie prezentacja przynęty nie będzie poprawna. Efekt będzie taki, że na takim wędzisku będziemy mieli problem z zacięciem ryby. Do tego spinning na klenia i jazia musi dawać nam możliwość wykonywania wielu równoległych długich rzutów i eksperymentowania z prowadzeniem kleniowego wabika.

Jak widać reguły nie ma, a my z powodzeniem łowimy "kluski" zarówno na trzymetrowe mięsiste wędzisko, które ma konkretne ugięcie i które z powodzeniem nada się do łowienia np. boleni, jak i na krótkie spinningi pstrągowe. Bo wszystko zależy od tego, w jakim miejscu łowimy - każdą wędkę warto sprawdzić bezpośrednio w akcji. I to jest podstawa do dalszego rozważania doboru kleniowego wędziska. Bo jego długość musi być wyraźnie skorelowana z otoczeniem w jakim przyjdzie nam wędkować.

Wedziska Kleniowe Na Mala Rzeke

Wędki na klenie i jazie z małej rzeczki

Squalius cephalus, to ryba z rodziny karpiowatych, która można powiedzieć, że jest rybą wszystkożerną. Klenie łowi się na chleb, żółty ser, robaki czy owoce. Przysmakiem klenia są czereśnie i wiśnie. Na spinning klenie łowi się używając różnego rodzaju przynęt. Popularne przynęty na klenia, to imitacje różnego rodzaju owadów, błystki obrotowe, cykady, imitacje larw owadów itd. Ale chyba najczęściej ryby te łowi się używając różnego rodzaju woblerów, a podczas ciepłych miesięcy tzw. "smużaków".

Jaki spinning będzie odpowiedni dla Ciebie? Jak dobrać kijek na "chuba", kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z kleniem lub jaziem? Jaka akcja powinna charakteryzować takowe wędzisko?

Oto nasze rekomendacje na przykładzie wędek Shimano, które naszym zdaniem należy rozpatrywać łowiąc "kluski" w małych zarośniętych rzeczkach.

Shimano Technium Trout Area - 195 cm o CW 1,5-4,5 gram

Nie zrażajcie się nazwą "trout" w nazwie tego modelu. Wędka ta doskonale obsłuży małe przynęty ultra light, kiedy będziemy poławiać nią wszelkie małe drapieżniki. Kijek ten świetnie sprawdzi się również np. podczas łapania wzdręg czy innego białorybu na spinning. Kija tego można również z powodzeniem używać np. podczas polowania na okonie.

Gdzie i Kiedy Szukac Kleni i Jazi

Shimano Technium AX - 198 cm o CW 3-14 gram 1+1

Innym rozwiązaniem są szybkie wędki Technium Shimano, które sprawdzą się pod wszelkie małej i średniej wielkości rzeczki. Wędka ta podobnie jak wyżej wymieniony model, jest propozycją uniwersalną. Z tym, że gramatura rekomendowanych tu przynęt ma większy zakres.

W Red Pike używamy jej np. do polując na okonie, pstrągi czy nawet sandacze. Kwestia odpowiedniego kołowrotka, plecionki czy żyłki i można doskonale tym samym kijem poławiać różne gatunki ryb. Najlepiej jednak samemu przekonać się o zaletach tych wędzisk. Blanki zastosowane w tym modelu tj. XT100 są bardzo szybkie i charakteryzują się dużym zapasem mocy. Jest to więc sprzęt wielozadaniowy, który zadowoli łowców różnych drapieżników.

Shimano Forcemaster Trout Area - 195 cm o CW 1,5 - 5 gram

Podobnie jak w przypadku pierwszej ww. propozycji, nazwa "trout" jest tu umowna. Jeśli szukasz uniwersalnej wędki zarówno pod komercyjne łowiska, jak i niewielkie rzeki, to jest to kij wręcz doskonały. Wędki te spodobają się zwłaszcza tym spinningistom, którzy szukają wędziska o parabolicznej akcji. Do tego kijek jest mega lekki. Testowaliśmy go nie tylko na kleniach i pstrągach, ale również np. na łowieniu białorybu!

Wedka Na Klenia Na Srednia Rzeke

Wędki na klenia na średnią rzekę

Jeśli na rzekach na których łowisz masz większy dostęp do wody, brzegi są mniej zarośnięte, a koryto rzek na których spinningujesz jest szersze, to polecamy kije o długości powyżej 200 cm.

Co daje nam dłuższe wędzisko?

Przede wszystkim to, że nasze prowadzenie przynęt dzięki większej długości wędziska, będzie bardziej komfortowe i kreatywne. Dłuższą wędką łatwiej poprowadzić przynętę czy rzucić nią zza drzewa, z wysokiego brzegu, czy zza zarośli.

Shimano Catana EX - 210 cm o CW 1-11 gram

Ta tania i sprawdzona wędka spinningowa na małe drapieżniki sprawdzi się również podczas polowania na inne gatunki. np. okonia, pstrąga czy białoryb. Wielu łowców klenia właśnie od tej wędki zaczynało swoją przygodę z tymi gatunkami. Wędka ma fajne ugięcie i akcja kija jest naprawdę przyzwoita jak na tą półkę cenową.

Długość też można dopasować pod swoje potrzeby, gdyż wędkę tą dostaniesz u nas również i kilku długościach np. 240 cm. Jeśli dopiero myślisz o wędce na "kluski" i nie chcesz wydać dużo pieniędzy, to ta wędka spełni Twoje oczekiwania. A jak załapiesz bakcyla i kiedyś będziesz chciał sobie kupić lepszy i droższy kij, to wówczas polecamy ...

Smuzaki Woblery Klen Jaz

Shimano Diaflash BX - 233 cm o CW 2-10 gram

Kij z wyższej półki, przeznaczona do jigowania oraz spinningowania na obrotówki czy wobki. Z wędziskiem tym będziemy mogli polować na różne drapieżniki np. pstrągi czy bolenie. Świetnie obsłuży przynęty do 10g. Jednak kij ten ma coś wyjątkowego, co z wyżej wymienionych wędek na klenia podoba się nam najbardziej. Chodzi o akcję! tj. XF (Extra Fast), co idealnie sprawdza się podczas agresywnego prowadzenia przynęt. Wędkę tą kupisz u nas również w wariancie 213 cm i CW od 1 do 7 gram. Wędka ma dobre przelotki, świetne wykończenie, doskonałe zbrojenie. Jak to mówimy - kupujesz raz, a wędkę masz do końca życia!

Shimano Vengeance CX - 210 cm o CW 0,5-7 gram

Jeśli jednak nie masz w portfelu wolnych ponad 600 zł i interesuje Cię temat pt. tania i dobra wędka na klenie, to model ten zadowoli początkujących i średnio zaawansowanych spinningistów, których celem jest kleń i jaź. Wędką tą możemy komfortowo obławiać wodę przynętami z kategorii ultra light, gdyż CW tego modelu zaczyna się już od pół grama. No i tak akcja na blanku XT 30 Extra Fast - czyli to, co tygryski lubią najbardziej!

Wedka Na Klenia Odra Wisla San Bug Narew Biebrza Polecane Przez Wedkarzy Dla Poczatkujacych

Wędki na dużą rzekę

Jeśli planujesz spinningować na rzece typu Odra, Warta, Wisła czy San, to zdecydowanie polecamy długie wędzisko. Spinning na klenia na dużą rzekę, powinien mieć możliwość podania przynęty najdalej, jak to tylko będzie możliwe. Dzięki temu będziemy mogli obłowić duże obszary naszego łowiska, nie tylko wykonując rzuty w stronę warkoczy, ale również prowadząc przynętę wzdłuż opasek, przy których ryby te często przecież przebywają.

Dzięki temu możesz ukrywając się na brzegu, nie płosząc ryb, wykorzystać długość swojej wędki i zaprezentować przynętę na tyle doskonale, że zakończy się to atakiem.

Jaki kijek rekomendujemy na dużą rzekę? Wybierać można z kilku różnych propozycji. Oto one.

Shimano Sedona Chub Specialist - 269 lub 300 cm o CW 5-15 gram

Niektórzy mówią, że nie ma czegoś takiego jak typowa wędka na klenie. Otóż jest! Shimano specjalnie na polski rynek stworzyło wysokiej jakości szybkie wędzisko do poławiania kleni i jazi, które naszym zdaniem idealnie wpasuje się w oczekiwania łowców kleni w naszym kraju. Wędka ta charakteryzuje się szybką i umiarkowaną akcją, która pozwoli Ci z powodzeniem łowić różnego rodzaju przynętami. Długość tego modelu, który mamy dostępny w naszej ofercie to 2,69 lub 3,00 m. Musimy przyznać, że jesteśmy oczarowani tą wędką i nie możemy doczekać testowania jej nad marcową i kwietniową wodą.

Shimano Catana DX - 270 cm o CW 3-15 gram

To niedrogi kij na małe drapieżniki, wykonany na porządnym blanku z węgla XT40, bardzo dobra relacja ceny do jakości, to tylko niektóre z zalet. Fajne jest to, że łowienie nim w rzekach pozwala na atrakcyjne prowadzenie szerokiego wachlarza przynęt zarówno smużaków, jak i woblerów czy błystek, cykad i imitacji owadów.

Wedka Shimano Na Klenia Chub

Shimano Catana EX - 270 cm o CW 3-14 gram

Wędka ta rekomendowana jest przez nas do łowienia pstrągów, jazi, "klusek", a nawet... boleni. Jeżeli Twoja wędka ma być niedroga i uniwersalna, a przy tym przystosowana do spinningowania na większych rzekach, to zarówno Shimano DX, jak i EX to strzał w 10! Testowaliśmy ją w zeszłym roku podczas holu zarówno "klusek", jak i boleni. Musimy przyznać, że spisała się na medal!

Jaki kołowrotek wybrać?

Wędka na klenia sama łowić nie będzie, dlatego potrzebny jest do tego dobry kołowrotek. Ten powinien charakteryzować się przede wszystkim niewielką lub płytką szpulą, na którą bez problemu nawiniesz dodaj 150 metrów dobrej żyłki na klenia. Dlaczego nie plecionki? Naszym zdaniem żyłka jest zdecydowanie lepszym rozwiązanie i należy ją stosować podczas łowienia tych ryb.

Pamiętaj, że kleń to ryba ostrożna, dlatego warto do przywiązać do agrafkę cieńki fluorcarbon, a nie bezpośrednio żyłkę. Pozwoli to również uniknąć niespodzianki w postaci przyłowu szczupaka, który nie rzadko atakuje małe przynęty podczas łowienia wiosennych "klusek".

Wybierając kołowrotek warto spojrzeć na kilka modeli z Shimano np.

Kołowrotek Shimano Sephia BB C3000S

Czyli lekki kołowrotek spinningowy na pstrągi który posiada płytką szpulę AR-C, która jest idealna o cieńkich pletek. Przełożenie 5,0:1, jest naszym zdaniem idealne do prowadzenia przynęty. Tego kołowrotka używamy od 2 sezonów i spisuje się niezawodnie!

Kołowrotek Shimano Nexave FE 2500

Niedrogi kołowrotek na kropki, klenie, jazie czy okonie. Uniwersalny młynek w atrakcyjnej cenie, który zapewni Ci komfort i spokój przez długie lata. Kołowrotka Nexave zresztą chyba nikomu reklama wać nie trzeba, gdyż model ten jest w ofercie japońskiego producenta od wielu lat.

Kołowrotek Shimano Catana FD 2500 HG

Tani japoński flagowiec! Kołowrotek który podobnie jak Nexave sprawdzi się podczas uniwersalnego poławiania różnych gatunków na spinning. Zresztą Catana i Nexave to kołowrotki bardzo podobne do siebie.

Kołowrotek Shimano Sedona 2500 HGFI

Lekki i trwały typ kołowrotka na klenia i jazia, ale nie tylko, który szczególnie przy intensywnym całorocznym wędkowaniu spinningowym, zadowoli zarówno fanów żyłki, jaki plecionki. Uwagę warto zwrócić na Sedonę również dlatego, że po prostu ładnie wygląda i pasuje kolorystycznie do wielu czarnych wędzisk o złotym czy srebrnym wykończeniu. Kołowrotek ten występuje u nas również w wersji C2000SFI.

Autor: Sklep Wędkarski Red Pike

Podcast Wedkarski Grube Branie

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Informacje o przechowywaniu danych zgodnie z RODO znajdziesz w naszej polityce prywatności
Zamknij
pixel