Gdzie i kiedy szukać sandaczy jesienią?

2020-07-05
Gdzie i kiedy szukać sandaczy jesienią?

Szukanie miejsc żerowania drapieżników, to często praca iście detektywistyczna. A już zwłaszcza łowienie sandacza jesienią wymaga wytrwałości, spokoju, częstej zmiany przynęty, posiadania odrobiny podstaw wiedzy ichtiologicznej i znajomości ich biologii np. sposobu ich odżywiania się i nawyków smoków. Sandacze łowi się latem, jesienią oraz zimą. Każda z tych pór wymaga zastosowania innej techniki wędkarskiej, a także innych przynęt. Natomiast dziś porozmawiamy o tym, jak skutecznie łowić w ostatnim kwartale roku. Zarówno tą wczesną, czyli we wrześniu i październiku, jak i tą późną ocierającą się o zimowy grudzień.

Jeśli jesteś spinningistą, który pragnie udoskonalić swoje techniki wędkowania, a w szczególności w zakresie połowu Sander Lucioperca, to może to być interesujący Ciebie tekst. Wskazówki, gdzie szukać najlepszych miejsc znajdą tu zarówno Ci z wędkarzy, którzy chcą znaleźć porady i wskazówki dotyczące najlepszych przynęt i miejscówek na na jesień w rzece, ale również w jeziorze i zbiorniku zaporowym. Generalnie jest to artykuł wędkarski dla każdego, kto zadaje sobie pytanie:

Fox Rage Przynęty Na Sandacza Jesień

Gdzie i kiedy szukać sandaczy jesienią?

Na początku trochę danych. Zanim przystąpisz do bitwy, to należy ustalić taktykę! Dlatego kluczowym pytaniem, które powinien zadać sobie każdy wędkarz, który śledząc kalendarz brań marzy o złowieniu dużego mętnookiego, jest gdzie ryba ta przebywa o danej porze roku. Dopiero po odpowiedzeniu sobie na to pytanie, warto przygotować swój kołowrotek, kij sandaczowy, plecionka, czy żyłkę, przypon fluorcarbonowy, a także zaopatrzyć się w różne kolory przynęt o wszelakiej pracy. Jesień , to przecież najlepsza pora roku na połowy dużych "mętnookich". Gdzie więc ta słodkowodna ryba najczęściej żeruje na jesieni? Czy lepiej wędkować w ciągu dnia, czy w nocy? Jaka pogoda na "wampirki" będzie wówczas najlepsza? To zależy :)

Na pograniczu lata i jesieni woda jest jeszcze ciepła i o ile nie ma zdecydowanych ochłodzeń i ewentualnych przymrozków (które zdarzają się sporadycznie na niewielkich obszarach Polski), to można powiedzieć, że jej temperatura jest zbliżona do tej z lipca i sierpnia. Sandały spotykają się wtedy najczęściej w okolicach przyszłych tarlisk, ale nie są one tak zbite w stada, jak w czerwcu, czyli tuż po tarle. Nadal wykazują się dużą aktywnością i energicznie reagują na podaną im przynęty spinningowe. 

W wodzie nie ma jednak tyle drobnicy co na wiosnę, czy latem, a narybek którzy przeżył dotychczasowe ataki kleni, okoni, boleni, szczupaków czy zanderka, jest już ciut bardziej ostrożny, a przy tym większy, a przede wszystkim jest go mniej niż wcześniej. Bo po prostu został zjedzony! 

Najszybszy Sklep Wędkarski w Polsce

Wskazówka ta może być przydatna pod kątem wyboru przynęty, gdyż ta na jesieni powinna być już raczej większa, niż mniejsza. Dlatego w jesiennych wędkarskich pudełkach wędkarza spinningisty, powinny królować większa, a nie mniejsze. Mamy na myśli gumy, rippery, twistery, koguty czy woblery o długości między 10, a 15 centymetrów. 

Wracając jednak do najlepszych wczesnojesiennych łowisk. Na granicy lata i jesieni, a więc we wrześniu bohater naszego artykułu nada przebywa głównie w płytszych miejscach, które nie przekraczają głębokości 2-3 metrów. Warto szukać takich miejsc w wykorzystaniem echosondy wędkarskiej, albo (jeśli łowimy z brzegu) Deepera. Miejsca, w których można spotkać sandacza w tym okresie roku, są to łowiska o twardym, piaszczystym, żwirowym lub kamienistym podłożu. Zarówno w rzekach typu Odra, Warta, czy Wisła, a także w jeziorach (również tych zaporowych) ryby te bardzo często spotyka się również na granicy pasa trzcin.

Sandacz Jesień Przynęty Odra Bielinek Piasek Szczecin Dworzec

Jaki wpływ na jesienne żerowanie sandaczy ma pogoda?

I tu wracamy do powyższego: "to zależy". Istotną rolę w zlokalizowaniu sandaczy jesienią odgrywa sytuacja pogodowa. Z naszego doświadczenia wynika, że jeśli wrzesień mamy zimny i deszczowy, a przeważająca ilość dni jest raczej z tych chłodniejszych i nocą temperatura spada poniżej 10 stopni, to sandacze powoli zaczynają się grupować w stada i schodzą głębiej wychodząc na płyciznę raczej nieregularnie, a im zimniej, tym bardziej sporadycznie. Jeśli wrzesień jest ciepły i słoneczny, wówczas sandacze są raczej rozproszone i przebywają w różnych porach dnia w różnych miejscach rzeki i jeziora. 

Przykładowo w zeszłym roku, kiedy wrzesień był raczej chłodniejszy i deszczowy niż w 2018 roku, wówczas sandacz był łowiony o każdej porze dnia (również w południe) raczej głębiej i ciężej, ale za to wyniki były lepsze, bo smoki siedziały w jednym miejscu. Rok wcześniej, w tych samych łowiskach, kiedy wrześniowa pogoda była wręcz upalna, zandery żerowały chimerycznie, raczej pod wieczór i zdecydowanie na płyciźnie. Brań było mniej, bo sandały były rozproszone na dużym obszarze i żeby je zlokalizować trzeba obłowić bardzo duże partie, na co potrzebowaliśmy nawet kilku dni intensywnego biczowania wody.

Dlatego też radzimy nie do końca wierzyć w kalendarz brań ryb. Warto wybierając się nad wodę nie tylko sprawdzać jakie brania będą dziś, czy w danym tygodni, a więcej czasu poświęcić na analizowanie pogody i warunków atmosferyczne, które mają kolosalne znaczenie dla wyników wędkowania. Terminarz brań powinien więc być raczej pomocą, a nie kluczem do sukcesu. Tym bardziej kalendarz brań sandacza na nic się nie zda, jeśli nie wiemy choć odrobinę o biologii, zwyczajach i upodobaniach tego gatunku drapieżnika.


Przynęty Na Sandacza Jesień

Jakie łowiska sandaczowe są najlepsze?

Będąc na rybach bardzo uważnie śledzę kierunek wiatru. Dobre sandaczowe łowisko na jesień znajduje się po nawietrznej stronie zbiornika wodnego. Tam należy więc łowić! Jest tam nadal najwięcej pożywienia, woda jest najczęściej cieplejsza i bardziej zasobna w tlen atmosferyczny. Wszystko to skłania ryby drapieżne do większej aktywności, a więc i częstszych brań. Po stronie nawietrznej woda jest też bardziej mętna, co jest bardzo atrakcyjne dla smoków. Warto więc spróbować łowić te ryby w pobliżu lub na granicy czystej i mętnej wody. Dotyczy to zarówno rzek, jak i jezior, a także na zbiornikach zaporowych.

Co jest magnesem, który przyciąga "mętnookie? Przykładowo we wrześniu są to miejsca, w których dno jest pokryte koloniami małży. Do tego, jeśli są to długie podwodne zbocza, soki cypli brzegowych schodzące daleko w otwartą wodę lub wszelkiego rodzaju uskoki na dużych płaskich fragmentach dna, to sukces jest "prawie" murowany :) Te dobrze rokujące miejscówki sandaczowe, to wręcz "bankówki", na których koniecznie należy spróbować swojego szczęścia. Także wszelkie podwodne górki, doły, rowy będą doskonałymi miejscami na łowienie sandacza w rzece czy jeziorze. 

Na przykład w Odrze, moje ulubione jesienne miejsca sandaczowe, gdzie łowię dorodne ryby, to stanowiska na środku rzeki, na granicy nurtu, poniżej przykos, główek, przeszkód wodnych, filarów mostów, jazów. Wszędzie tam, gdzie nurt ulega złamaniu dna, tam posyłam moją sandaczową przynętę spinningową. Oczywiście ryba musi wówczas żerować i tam "być", bo jak wiemy sandacze lubią "wędrować" i przemieszczać się po wodzie. Musi być na nią odpowiedni czas.


Ważne! Pod koniec roku, tak już na pograniczy zimy świetne sandaczowe miejsce znajduje się tuż przed główką. Pamiętam sytuację, jak kilka lat temu z moim kolegą Piotrem wybraliśmy się nad Odrę. Łowiliśmy w okolicy wsi Piasek / Bielinek, które uchodzą za jedne z najlepszych łowisk w Polsce. Ja biczowałem wodą "na ciężko", szukając ryb w moich wczesnojesiennych łowiskach, często zmieniając przynęty, a więc blisko dna, a Piotr wziął do ręki spinning, i tak trochę od niechcenia założył na agrafkę wahadłówkę Gnom z Polsping, którą obławiał rzekę prowadząc przynętę w pod powierzchnią, albo na głębokości maksymalnie jednego metra. Finał naszego wspólnego wędkowania był taki, że ja wróciłem do domu "o kiju", a mój kolega wyjął dwie 70-tki, które (OBIE!) złowił przed główką! 

Nauczyło mnie to tego, że nie ma jednego sprawdzonego miejsca gdzie żerują sandacze. Ale przy odrobinie szczęścia, obserwując wodą i analizując wyniki, można z roku na rok mieć coraz lepsze wyniki i efekty sandaczowego spinningowania. Zresztą nie tylko spiningowania, bo dotyczy to tak samo łowienia np. z gruntu, na żywca czy martwą rybkę. Przynęta i metoda nie ma tu aż takiego znaczenia. Jeśli ryba w danym miejscu jest i żeruje, to mamy szanse go tam złowić! 

W Jakich Miejscach Szukac Sandacza Jesienia We Wrzesniu Pazdzierniku Listopadzie Grudniu

Gdzie szukać smoków w listopadzie i grudniu?

Tu pozwolę sobie zacytować autora chyba jednej z ważniejszych w polskiej literaturze książek wędkarskich, które znajdują się na mojej półce tj. Zbigniewa Zalewskiego. W swojej książce zatytułowanej po prostu "Sandacz" pisze: "Wiadomo, że gdy nastaną mrozy, ryby ciągną w miejsca głębokie, gdyż wierzchnie (i płytkie wody) wychładzają się w pierwszej kolejności. Nawet jednak w zimnych porach roku, gdy przegrzeje słońce, wzrost temperatury wody o 1-2 stopnie C przy powierzchni, zwłaszcza przy brzegach ogrzewających się szybciej niż woda, wystarczy, aby drobnica przemieściła się w te rejony. Sandacze pociągną za nimi. Ale też najczęściej tylko w porze intensywnego żerowania, to znaczy rano i wieczorem". 

Z naszego doświadczenia wynika, że późnojesienne "mętnookie" najlepiej biorą rano i wieczorem. Wiele razy w listopadzie czy grudniu pojawialiśmy się nad wodą około południa, kiedy zaczynaliśmy łowienie. Dzień jest wówczas dosyć krótki, o czwartek po południu jest już prawie ciemno, więc każdy wędkarz, który szuka tego gatunku drapieżnika, chce jak najwięcej czasu spędzić wędkując A i owszem, koło pierwszej zdarzały się pojedyncze brania, po których następowała cisza. A potem brania się intensyfikowały, aby przybrać na siłę tuż przed zapadnięciem ciemności. Dlatego dwie godziny po świcie i dwie przed zmrokiem, to najlepsza pora na listopadowego czy grudniowego jesiennego smoka.

Dlaczego warto wówczas posyłać swoją przynętę głębiej? Bo tam przebywa drobnica, a więc i tam przebywa sandacz. Sprawa się więc zamyka.

A co gdy na łowisku brak charakterystycznych miejsc, a rzeka jest szeroka i uregulowana. Zalewski pisze: "(...) sprawa jest wówczas o wiele trudniejsza. Sandacz wtedy zachowują się trochę jak brzany. Zajmują rafy o żwirowatym dnie, nierzadko na środku rzecznego nurtu, najczęściej tam, gdzie w pobliżu znajduje się przykosa poniżej której przebywa drobnica. Na krawędzi nurtu i spokojnej wody żerują sandacz konkurując nieraz z boleniami. Żerowanie tego często nie widać, gdyż sytuacja sandaczy w takim miejscu nie jest dla nich typowa i nie żerują odważnie, jak przy ostrodze. Niemniej przebywają tam, ale nie są łowione, gdyż ich ataki są mylone z atakami bolenia, a te łowi się na spining nieco inaczej prowadząc przynętę szybciej i płycej."

Jakie są najlepsze sandaczowe łowiska na jesień?

Reasumując. Obserwuj pogodę, patrz skąd wieje wiatr, szukaj miejsc, gdzie pojawia się drobnica! Widzisz wyskakujące z małe rybki? To znaczy, że trafiłeś w dobry czas łowienia. Nie widzisz drobnicy? Szukaj głębszych miejsc! Z naszego doświadczenia wynika, że nie ma co zwracać uwagi na kalendarze brań ryb, ale właśnie na pogodę. Do tego trochę wiedzy ichtiologicznej i znajomości biologii sandacza sprawi, że może Cię to przybliżyć do sukcesu. 

Jeśli chodzi o mnie, to Nic mnie bardziej nie cieszy, jak widok sandacza złowionego w blasku jesiennego słońca. Ale nawet jesienna szaruga, mgła czy deszcz nie mogą mi popsuć wyprawy na nad rzekę czy jezioro. Szukanie jesiennych smoków, to dla mnie prawdziwa frajda i największa przyjemność, na które czekam cały rok!

Pamiętaj, że jesteśmy do Twojej dyspozycji:

  • od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 18.00
  • możesz do nas zadzwonić: 739 201 201
  • możesz też do nas napisać: pomoc@redpike.pl
  • a także skontaktować się Messengerem kliknij TUTAJ lub WhatsApp KLIKNIJ 

Jeśli skontaktujesz się z nami w godzinach, w których nie pracujemy, albo w weekend, to... Nie przejmuj się. Zostaw swój numer telefonu, adres e-mail lub po prostu napisz wiadomość.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to tylko możliwe. Zapraszamy

Nie znasz naszego sklepu? Chcesz poznać opinie na nasz temat?

  • zobacz co sądzą o Red Pike nasi dotychczasowi Klienci wędkarze - KLIKNIJ
  • szukasz informacji ile kosztuje przesyłka za produkty - ZOBACZ
  • szukasz informacji o dodatkowych rabatach i programie lojalnościowym - ZOBACZ
  • chcesz zobaczyć jakimi okazami chwalą się nasi klienci wędkarze - SPRAWDŹ

Poniżej znajdziesz również kilka wybranych przez nas produktów, które warto wziąć pod uwagę. Sprawdź :)

Jak Wybrac Prezent Dla Wedkarza Rybaka Pomoc Doradztwo Internetowy Sklep Wedkarski Darmowa Wysylka

 

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Informacje o przechowywaniu danych zgodnie z RODO znajdziesz w naszej polityce prywatności
Zamknij
pixel